W Rybniku powstało Centrum Zdrowia Psychicznego

Centrum Zdrowia Psychicznego (CZP) powołał w Rybniku tamtejszy Państwowy Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych. Inwestycja wpisuje się w Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego.

„Mamy za sobą czas pandemii, jesteśmy w trakcie dramatycznych wydarzeń za wschodnią granicą. Kondycja psychiczna się pogarsza, a będzie jeszcze trudniej. Dlatego tak ważne jest teraz otwarcie psychiatrii na środowisko zewnętrzne” – powiedział 23 marca dyrektor Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku dr hab. Joachim Foltys.

„W CZP zapewniamy kompleksową bezpłatną opiekę psychiatryczną dla pełnoletnich mieszkańców Rybnika. Są to konsultacje psychiatryczne i psychologiczne, psychoterapia indywidualna i grupowa, leczenie w ramach oddziału dziennego, leczenie stacjonarne w ramach oddziału całodobowego i lecznictwo środowiskowe” – poinformował.

Prezydent Rybnika Piotr Kuczera zwrócił uwagę, że rośnie liczba osób potrzebujących pomocy psychologicznej i psychiatrycznej. „Cieszę się, że szpital rozbudowuje swoją ofertę w wielu aspektach – m.in. we współpracy z miastem, czego znakiem jest przekazanie placówce trzyipółmilionowej dotacji na poprawę jakości udzielanych świadczeń medycznych. Kolejna inicjatywa szpitala, pozwalająca na przeniesienie procesu terapeutycznego z zamkniętego szpitala do środowiska lokalnego, powszechnie dostępnego dla pacjentów, to krok w dobrą stronę i szansa dla wielu ludzi na bardziej skuteczną i komfortową pomoc” – powiedział prezydent.

Zadaniem CZP jest pomoc osobie w kryzysie psychicznym lub po jego przejściu w powrocie do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie i najbliższym otoczeniu. W procesie terapeutycznym wykorzystuje się wszelkie możliwe formy terapii, które są indywidualnie dostosowane do potrzeb każdego pacjenta. (PAP)

Anna Gumułka

Data publikacji: 24.03.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również