W szpitalu św. Barbary w Sosnowcu przeprowadzono drugi w tym roku przeszczep rogówki u dziecka

Lekarze Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego św. Barbary w Sosnowcu przeprowadzili drugi w tym roku przeszczep rogówki u dziecka – przekazał w piątek kierownik klinicznego oddziału okulistyki prof. Dariusz Dobrowolski. Jak podkreślił jest to ogromne wyzwanie zarówno pod względem medycznym, jak i logistycznym.

Przeszczep rogówki u 14-letniego Patryka przeprowadził zespół medyczny Klinicznego Oddziału Okulistyki Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Barbary w Sosnowcu. Jak podkreślił profesor Dariusz Dobrowolski, stawia to placówkę w gronie ośrodków wykonujących najwięcej przeszczepów rogówki u najmłodszych pacjentów w Polsce.

„Zabieg u dzieci jest wyzwaniem okulistycznym. Jest to zupełnie inna chirurgia niż u dorosłych” – powiedział prof. Dobrowolski. Lekarz zwrócił uwagę, że im młodsze dziecko, tym większe wyzwanie, a także większa potrzeba działania, aby zapewnić mu jak najlepsze warunki do rozwoju wzroku.

Jak wyjaśnił, przeszczep rogówki u dzieci ma konkretne wskazania. U najmłodszych pacjentów najczęściej spotyka się wady rozwojowe gałki ocznej. W takich przypadkach celem jest stworzenie warunków, które umożliwią rozwój widzenia. Najmłodsze dzieci operowane są w pierwszych miesiącach życia.

„Kolejną grupą pacjentów stanowią dzieci z urazami. „Nie da się ukryć, że tych urazów jest całkiem sporo” – podkreślił lekarz i dodał, że do przeszczepów kwalifikują się także dzieci z tzw. stożkiem rogówki. Patryk, jedno z dzieci cierpiących na tę chorobę, właśnie przeszedł operację. Jest jednym z wielu dzieci, które dzięki przeszczepowi mogą odzyskać nadzieję na poprawę wzroku.

Profesor zaznaczył jednak, że w wielu przypadkach, szczególnie w początkowych stadiach choroby, stosuje się nowoczesne leczenie, jak np. cross-linking, zanim przeszczep stanie się koniecznością.

Szpital św. Barbary w Sosnowcu dysponuje nowoczesnym zapleczem medycznym i specjalistyczną opieką, co jest kluczowe w tak wymagających operacjach. Szpital wzbogacił się o nowoczesny sprzęt dzięki wsparciu akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

„Rok temu, dzięki akcji WOŚP, otrzymaliśmy bardzo nowoczesny sprzęt, który umożliwia przeprowadzanie skomplikowanych operacji na najwyższym poziomie” – powiedział profesor Dobrowolski.

W roku 2024 specjaliści z Sosnowca pod kierunkiem prof. Dariusza Dobrowolskiego wykonali ponad trzysta przeszczepów rogówki. Dwanaście takich procedur wykonano u dzieci. Najmłodszy pacjent miał zaledwie dwa lata. (PAP)

Julia Szymańska, fot.pexels.com

Data publikacji: 07.02.2025 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również