W UCK w Gdańsku powstała pierwsza w Polsce Poradnia Chorób Prącia
- 29.01.2020
W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku powstała pierwsza w Polsce Poradnia Chorób Prącia. Dla wielu mężczyzn choroby intymne to wciąż powód do wstydu, dlatego specjaliści z UCK postanowili przełamać bariery i zaapelować do pacjentów, by się badali.
Choć przychodnia – pierwsza taka w Polsce – funkcjonuje od listopada 2019 roku, lekarze z Kliniki Urologii oraz Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii UCK zdecydowali się zorganizować 28 stycznia w Centrum Medycyny Inwazyjnej konferencję na temat jej działalności, ponieważ – jak tłumaczą – męskie choroby intymne, zwłaszcza nowotwory jąder i prostaty wciąż pozostają tematem tabu.
– Dla większości mężczyzn schorzenia penisa to powód do wstydu, dlatego zwlekają z wizytą u specjalisty. Chcemy to zmienić. Akcja promocyjna ma za zadanie przełamać bariery, aby dać pacjentom szansę na leczenie. Wyciągamy słowo „prącie” na światło dzienne. Kobiety wiedzą gdzie pójść ze swoimi problemami, panowie nie wiedzą – powiedział ordynator Kliniki Urologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego dr hab. Marcin Matuszewski
Specjaliści podkreślają, że współpraca dermatologów z urologami umożliwia kompleksową diagnostykę i leczenie schorzeń męskich narządów płciowych.
– Idea narodziła się w grupie lekarzy, którzy dwa lata temu opublikowali „Atlas chorób prącia” wydany przez Polskie Towarzystwo Urologiczne. Chodziło nam o to, aby stworzyć miejsce całościowej opieki nad mężczyznami ze schorzeniami narządów płciowych. Nie jest tak, że każdy urolog lub każdy dermatolog jest w stanie pomóc pacjentowi, który ma zmiany na prąciu. Wymaga to współpracy – wyjaśnił dr hab. Marcin Matuszewski.
Jak powiedział PAP ordynator Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii UCK prof. Roman Nowicki dotychczas w poradni udzielono pomocy około 90 mężczyznom i każdego dnia zgłaszają się do niej kolejni pacjenci z różnych regionów Polski.
W ośrodku leczone są między innymi infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze takie jak drożdżyca, opryszczka narządów płciowych, kandydoza; choroby skóry – łuszczyca zwyczajna, liszaj płaski, liszaj twardzinowy, uczulenia, deformacje, stany przednowotworowe oraz nowotwory prącia – rak prącia, czerniak prącia.
Lekarze zwracają uwagę, że mężczyźni ze schorzeniami narządów płciowych bardzo często nie wiedzą, do jakiego specjalisty powinni się zgłosić.
– Najczęściej pacjenci obawiają się o to, czy ich dolegliwości są związane z chorobą weneryczną, czy z rakiem – dodał doktor Matuszewski.
Rak prącia jest chorobą rzadką, ale bardzo trudną do leczenia. Kluczem do sukcesu w walce z męskimi nowotworami jest ich szybka i odpowiednia diagnoza. Rozpoznanie na wczesnym etapie umożliwia leczenie bez utraty narządu.
– Niestety, najczęściej panowie zgłaszają się do nas w późnym stadium choroby nowotworowej. Już w pierwszym miesiącu działalności naszej poradni zgłosił się pacjent z czerniakiem. Przez wiele lat nikt nie był w stanie mu pomóc, a naszym specjalistom się to udało – powiedział prof. Roman Nowicki.
Specjaliści przypomnieli, że nieleczone choroby penisa w wielu przypadkach są przyczyną bezpłodności u mężczyzn.
Poradnia Chorób Prącia mieści się w budynku Centrum Medycyny Inwazyjnej UCK przy ul. Smoluchowskiego 17. Czynna jest we wtorki, w godzinach popołudniowych od 14.00 do 17.30. Aby zarejestrować się na wizytę wymagane jest skierowanie od lekarza. (PAP)
Anna Machińska, fot. Sylwia Mierzewska / UCK
Data publikacji: 29.01.2020 r.