W Zabrzu wykonano pierwszą w Polsce torakoskopową ablację hybrydową

W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu wykonano pierwszy w Polsce zabieg ablacji hybrydowej z dostępem do serca przez lewą ścianę klatki piersiowej. Podczas zabiegu lekarze zamknęli również uszko lewego przedsionka – poinformował w 18 kwietnia rzecznik placówki.

Zespołowi Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu udało się wykonać obie skomplikowane procedury podczas jednej operacji, z nowego dostępu chirurgicznego.

Ablacja została wykonana torakoskopowo (endoskopowo) przez lewą ścianę klatki piersiowej, bez otwierania jamy brzusznej.

„Równoczasowo wykonaliśmy też zamknięcie uszka lewego przedsionka, czyli zabieg, który zapobiega powstawaniu materiału zatorowego, który może prowadzić do udarów. Zastosowana metoda jest mniej inwazyjna dla pacjenta, podczas operacji minimalizuje się ryzyko naruszenia narządów jamy brzusznej” – opisał w informacji prasowej kardiochirurg dr Grzegorz Hirnle, zastępca koordynatora Oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca oraz Mechanicznego Wspomagania Krążenia w SCCS, który przeprowadził nowatorską operację.

W pierwszym zabiegu uczestniczył prof. Konstantinos Zannis z paryskiego Instytutu Mutualiste Montsouris, który wprowadził nową metodę w kilku europejskich ośrodkach.

„Do zabiegu mogą być kwalifikowani chorzy z przetrwałym migotaniem przedsionków, u których ablacje endowaskularne nie są skuteczne. Jedynym ograniczeniem w stosowaniu nowej metody może być niewydolność oddechowa pacjentów lub duża otyłość. Pacjent kwalifikowany do zabiegu musi być wydolny oddechowo” – wyjaśnił dr Grzegorz Hirnle.

Zabieg ablacji hybrydowej wykonuje się u chorych z opornym na leczenie migotaniem przedsionków. Z uwagi na uwarunkowania anatomiczne, do tej pory kardiochirurdzy wykonywali ablację dolnej ściany lewego przedsionka serca, stosując dojście przez powłoki brzuszne. Jak podkreślają lekarze, była to trudna i skomplikowana operacja, podczas której chirurdzy musieli naruszyć struktury jamy brzusznej oraz klatki piersiowej. Większość zabiegów kończyła się na wykonaniu ablacji.

Dodatkowej ingerencji chirurgicznej wymagało zamknięcie uszka lewego przedsionka, które jest skuteczną metodą profilaktyki udaru mózgu u chorych z migotaniem przedsionków.

Jak zaznaczył rzecznik placówki Marek Mędela, w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu do operacji nową metodą zakwalifikowano już kolejnych pacjentów. (PAP – Nauka w Polsce)

Julia Szymańska, fot. archiwum NS

Data publikacji:19.04.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również