W Złocieńcu ruszy rehabilitacja pocovidowa ukierunkowana na zdrowie psychiczne

Od 1 maja w Szpitalu Specjalistycznym MSWiA w Złocieńcu (woj. zachodniopomorskie) rusza rehabilitacja pocovidowa ukierunkowana na zdrowie psychiczne – poinformował w 24 kwietnia wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Na konferencji prasowej w siedzibie MSWiA wiceminister Błażej Poboży zwracał uwagę, że Szpital Specjalistyczny MSWiA w Głuchołazach jako pierwszy w Europie uruchomił pilotażowy program rehabilitacji pocovidowej, którego współautorem jest prof. Jan Szczegielniak. Jak poinformował, dotychczas z rehabilitacji tej skorzystało ponad 700 pacjentów. Wolnych miejsc nie ma do sierpnia przyszłego roku.

Poboży przypomniał, że z uwagi na zapotrzebowanie i zainteresowanie rehabilitacją NFZ rozszerzył program i stworzył procedurę, o którą aplikować mogą inne ośrodki ochrony zdrowia, w tym placówki MSWiA.

Jednym z nich będzie Szpital Specjalistyczny MSWiA w Złocieńcu. Wiceminister Szefernaker poinformował, że eksperci skupieni wokół dyrektor placówki dr Ewy Gizy opracowali innowacyjny program rehabilitacji pocovidowej ukierunkowanej na kwestie psychiatryczne, psychologiczne i neurologiczne. Jak podkreślił, choroby na tym tle to wyzwania, które COVID-19 jeszcze bardziej pogłębił.

Dzięki działaniom podjętym przez MSWiA i MZ, jak wyjaśnił Szefernaker, NFZ wyraził zgodę na uruchomienie programu w Złocieńcu 1 maja. Na początku na rehabilitację w szpitalu dostępnych będzie 50 miejsc. – Ktoś by powiedział, że to kropla w morzu potrzeb – ale mam nadzieję, że ta innowacyjna propozycja programu będzie pierwszym krokiem w skali całego kraju – dodał wiceszef MSWiA.

Dyrektor szpitala w Złocieńcu poinformowała, że z rehabilitacji będzie mogła skorzystać każda osoba ze skierowaniem od lekarza. – Każda osoba, która do nas przyjdzie, będzie pod opieką psychologa, pielęgniarki koordynującej, lekarza rehabilitacji medycznej oraz całego zespołu fizjoterapeutów i pielęgniarek – tłumaczyła. – Stworzyliśmy kompleksowy system oddziaływań zarówno na psychikę osoby, jak i na jej problemy somatyczne w zakresie ogólnoustrojowym, rehabilitacji kardiologicznej, neurologicznej, pulmunologicznej – wskazała. Program, jak zaznaczyła, placówka konsultowała również z prof. Szczegielniakiem.

Dopytywana, ile czasu będzie trwała rehabilitacja w Złocieńcu, dr Giza zaznaczyła, że to będzie określane indywidualnie – od 3 do 6 tygodni. – Jeśli będzie taka potrzeba, to prawdopodobnie będzie i możliwość dłużej, bo nas nie ogranicza żaden przepis, tylko stan pacjenta i jego kondycja – dodała.

Na pytanie, czy kwota, jaką NFZ zapłaci za dzień leczenia pacjenta to zapowiadane 188 zł, odparła, że zgodnie z zarządzeniem tak. – Natomiast ja wierzę, że może ona się zwiększy, bo na pewno będą takie wydatki, które będą to uzasadniać – zaznaczyła.

Szefernaker zwracał uwagę na konferencji, że szpital w Złocieńcu położony jest na Pojezierzu Drawskim, wśród lasów, nad jeziorem Kańsko. – Są wspaniałe warunki do tego, aby odzyskać zdrowie, także to psychiczne – ocenił.

Wiceminster Poboży, na pytanie, jakie jeszcze placówki MSWiA zajmą się rehabilitacją pocovidową, odparł, że wstępnie 10 zgłosiło taką deklarację. Sześć placówek złożyło już wnioski, a najbardziej zaawansowane w przygotowaniach to, jak mówił, sanatoria w Sopocie, Krynicy-Zdroju i w Kudowie-Zdroju. (PAP)

Agnieszka Ziemska, fot. Ratusz w Złocieńcu, wikipedia

Data publikacji: 24.04.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również