![](https://naszesprawy.eu/wp-content/uploads/2021/03/breakfast-1804436_1280.jpg)
Spożywanie śniadania przed 8:30 rano może przyczyniać się do obniżenia ryzyka cukrzycy typu 2 – poinformowali naukowcy. Wyniki przedstawili w ramach konferencji online ENDO 2021, organizowanej przez Endocrine Society.
– Zaobserwowaliśmy, że osoby, które zaczynały spożywać posiłki wcześniej w ciągu dnia, miały niższy poziom cukru we krwi oraz mniejszą insulinooporność, bez względu na to, czy ograniczały czas spożywania posiłków do 10 godzin w ciągu dnia, czy też rozkładały posiłki na 13 godzin – mówi autorka badań dr Marriam Ali z Northwestern University w Chicago.
W badaniach uczestniczyło 10 575 dorosłych osób, które podzielono na trzy grupy, w zależności od okresu przyjmowania pokarmu w ciągu dnia – krócej niż 10 godzin, 10-13 godzin oraz ponad 13 godzin. Następnie uczestników podzielono dodatkowo na podgrupy w zależności od tego czy śniadanie spożywali przed czy po 8:30 rano.
Niższy poziom insulinooporności występował we wszystkich grupach u osób, które spożywały śniadanie przed 8:30 rano.
– Sugeruje to, że czas spożywania pierwszego posiłku ma większy wpływ na czynniki metaboliczne niż długość okna czasowego, w którym jemy – zauważa dr Ali.(PAP)
koc/ zan/, fot. freepik.com
Data publikacji: 19.03.2021 r.
![](image/sprawa.png)