We Wrocławiu powstanie kompleksowy ośrodek zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży

Dzięki połączeniu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu i Dziennego Ośrodka Psychiatrii i Zaburzeń Mowy dla Dzieci i Młodzieży w stolicy Dolnego Śląska powstanie kompleksowy ośrodek zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Zakończenie jego budowy planowane jest na koniec 2023 roku.

O planach utworzenia kompleksowego ośrodka zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży poinformowano 3 listopada  na konferencji prasowej.

„Chcemy, żeby nowo powstały obiekt nie tylko w sposób kompleksowy świadczył usługi, ale również dawał możliwość konsultacji z wieloma specjalistami, którzy pracują w szpitalu im. Gromkowskiego na ulicy Koszarowej” – mówił marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Zwrócił uwagę, że pandemia i związany z nią czas izolacji w sposób szczególny odbiły się na zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży. „Potrzebą chwili jest właśnie odpowiedź na te ogromne zagrożenia. (…) Chcemy po pierwsze zaradzić tym skutkom, które już powstały, ale też musimy mieć świadomość, że tego typu zagrożenia będą występowały w przyszłości” – tłumaczył.

Wicemarszałek województwa Marcin Krzyżanowski podkreślił, że nowy ośrodek zapewni specjalistyczną opiekę psychologiczną i psychiatryczną na wszystkich poziomach, które oferuje obecnie nowoczesna medycyna.

„W ramach ośrodka będą funkcjonować poradnie zdrowia psychicznego, odział dzienny oraz oddział stacjonarny. Młodzi pacjenci będą mieć także możliwość kontynuowania nauki szkolnej na poziomie szkoły podstawowej oraz średniej” – wyjaśnił.

Nowa inwestycja zlokalizowana będzie na terenie kompleksu istniejących budynków szpitalnych przy ul. Koszarowej we Wrocławiu.

Krzyżanowski poinformował, że powstał już plan funkcjonalno-użytkowy obiektu, a obecnie przygotowywana jest dokumentacja pod przetarg.

„Również sejmik województwa podjął na ostatnim posiedzeniu uchwałę mówiącą o połączeniu tych dwóch podmiotów właśnie po to, żebyśmy na zakończenie tej drogi mogli stworzyć we Wrocławiu ośrodek wkomponowany w obecną już infrastrukturę szpitala im. Gromkowskiego” – powiedział.

Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego Janusz Jerzak podkreślił, że przedsięwzięcie postrzega jako kolejny etap rozwoju i modernizacji szpitala przy ulicy Koszarowej.

„Tym razem dotyczy to części pediatrycznej i poszerzenia jej o rozwój części psychiatrycznej, która już istnieje, ale na znacznie skromniejszym poziomie” – powiedział. „W części pediatrycznej powstanie chyba najnowocześniejszy i największy ośrodek leczenia psychiatrycznego dzieci i młodzieży, który powinien w znacznym stopniu rozwiązać problemy nie tylko w zakresie hospitalizacji, jak to jest dotychczas, ale również dziennego leczenia, szeregu poradni, leczenia ambulatoryjnego, tak, aby maksymalnie ograniczyć pobyt dzieciaków w samym szpitalu” – tłumaczył. Wskazał, że obiekt będzie nowoczesny i zaprojektowany z rozmachem.

Na parterze nowego budynku znajdzie się oddział psychiatryczny dla dzieci z 60-70 miejscami pobytu dziennego oraz zespół leczenia środowiskowego wraz ze szkołą. Mieścić się tu będzie 8 sal lekcyjnych dla szkoły podstawowej oraz pomieszczenia dodatkowe – pokój nauczycielski, gabinet psychologa, gabinet pedagoga, punkt obserwacyjny, pokój wyciszeń oraz zaplecze sanitarne. W części ambulatoryjnej znajdą się z kolei gabinety psychologa, logopedy, gabinety lekarskie, sale terapii rodzinnej, grupowej i zajęciowej.

Na I piętrze zaplanowano oddział stacjonarny dla dzieci z 40-50 miejscami. Złoży się na niego łącznie 17 sal dwułóżkowych, a także dwie sale czterołóżkowe i izolatka. Na tym piętrze są także sale lekcyjne dla uczniów szkoły średniej, pokój nauczycielski, świetlica, biblioteka i laboratorium komputerowe oraz gabinet psychologa i gabinet lekarski.

„Z dużą radością powitałam propozycję zbudowania nowoczesnego centrum psychiatrii dzieci i młodzieży przy szpitalu im. Gromkowskiego. (…) Problemy zdrowia psychicznego, kondycji młodych ludzi są nam bardzo dobrze znane i widzimy, że covid te problemy nasilił. My oferujemy dzieciom w dotychczasowym ośrodku tę opiekę środowiskową, ale nasz ośrodek jest po prostu już za mały, nie spełniamy tych standardów nowoczesnych podmiotów leczniczych, jakie powinniśmy spełniać w XXI wieku” – mówiła Iwona Mazur, dyrektor Dziennego Ośrodka Psychiatrii i Zaburzeń Mowy dla Dzieci i Młodzieży.

„Mamy nadzieję, że w nowym ośrodku, w pięknym otoczeniu, w nowoczesnej aranżacji, która uwzględnia potrzeby zarówno lokalowe, jak i środowiskowe, a więc tereny zielone i rekreacyjne, będziemy w stanie udzielać dużo efektywniejszej, lepszej pomocy dzieciom, jak również ich rodzinom” – dodała. (PAP)

Agata Tomczyńska, fot. pixabay.com

Data publikacji: 03.11.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również