We Wrocławiu ruszyła kampania społeczna dot. chorób otępiennych
- 22.09.2021
Dobre życie z otępieniem jest możliwe – pod takim hasłem ruszyła nowa kampania społeczna „Razem przed siebie”, którą zainaugurowano 22 września na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. W jej ramach będzie można m.in. przejść bezpłatne badania.
W przesłanym PAP komunikacie organizatorzy napisali, że wybór daty nie był przypadkowy, bo właśnie 21 września przypada światowy Dzień Choroby Alzheimera.
„Kampania powstała w ramach międzynarodowego projektu naukowego COGNISANCE realizowanego w Polsce przez zespół z Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Tożsame działania realizowane są także w Australii, Kanadzie, Holandii i Wielkiej Brytanii” – czytamy w komunikacie.
Głównym celem kampanii „Razem przed siebie” jest podniesienie świadomości społecznej na temat otępień oraz przeciwdziałanie stygmatyzacji osób z otępieniem i ich bliskich.
„Kampanię zaprojektowaliśmy wspólnie z osobami z otępieniem, ich opiekunami i pracownikami ochrony zdrowia. Kampania ma na celu przede wszystkim odczarowanie tematu otępień, ściągnięcie z niego tabu. Chcemy, abyśmy śmielej rozmawiali o tych chorobach, tak jak teraz śmiało rozmawiamy o profilaktyce, wczesnym wykrywaniu i leczeniu chorób nowotworowych” – powiedziała kierująca projektem prof. Joanna Rymaszewska, kierownik Katedry Psychiatrii UM we Wrocławiu.
Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. dr hab. Piotr Ponikowski podkreślił, by nie bać się szukać pomocy wśród osób, które mogą i chcą nam tej pomocy udzielić.
„Jestem przekonany, że doświadczenie i pasja zespołu prof. Rymaszewskiej, realizujących projekt, będzie miało wymierne efekty. Kampania +Razem przed siebie+ wychodzi daleko poza mury uczelni, by rzeczywiście służyć społeczeństwu i edukować. Bo potrzeba nam właśnie empatii i zrozumienia” – mówił prof. Ponikowski.
Jak podano, w dniu inauguracji kampanii podświetlone zostaną również Stadion Wrocław i Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu.
„Dziś wieczorem te rozpoznawalne dla wrocławian obiekty podświetlone zostaną na fioletowo, czyli na kolor symbolizujący chorobę Alzheimera. W tym roku dzień ten obchodzimy pod hasłem „Otępienie. Wiedzieć jak najwcześniej”. Chcemy więc pokazać mieszkańcom, że otępienie to choroba, a nie naturalny proces starzenia się. Dlatego tak ważna jest znajomość czynników ryzyka i najczęstszych objawów oraz wykonywanie badań przesiewowych” – powiedziała prof. Dorota Szcześniak z Katedry Psychiatrii UM.
Jak poinformowano, badanie będzie można wykonać w autobusie, który stanie przy ul. Oławskiej 1 października. Badanie trwa kilkanaście minut i polega na wykonaniu kilku zadań na papierowym arkuszu. Nie będzie wymagało wcześniejszej rejestracji i wykonane zostanie bezpłatnie. Pozwoli ono sprawdzić, czy konieczna jest dalsza diagnostyka w kierunku zaburzeń poznawczych.
Więcej o kampanii i chorobach otępiennych można przeczytać na stronie internetowej www.razemprzedsiebie.pl, stworzonej w ramach międzynarodowego projektu naukowego Cognisance.(PAP)
Roman Skiba
Data publikacji: 22.09.2021 r.