We wrocławskim USK w niespełna pół roku wykonano 22 przeszczepy serca
- 14.08.2021
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym (USK) we Wrocławiu od lutego br. wykonano 22 przeszczepy serca. Transplantacji jest znacznie więcej niż przewidywano, dlatego szpital zdecydował się na powiększenie zespołu kardiochirurgów.
Wrocławski szpital jest szóstym ośrodkiem medycznym w Polsce, który może wykonywać transplantacje serca. Pozytywną decyzję w tej sprawie resort zdrowia wydał na początku lutego br., a już trzy tygodnie później, 25 lutego, przeprowadzono tu pierwszy przeszczep. Nowe serce otrzymał wówczas 26-letni mężczyzna. Od tego czasu zespół specjalistów z wrocławskiego szpitala przeprowadził już 22 udane transplantacje.
„Zakładaliśmy, że w pierwszym roku wykonamy około 20 transplantacji, jak widać wykonamy ich znacznie więcej. Dlatego zdecydowaliśmy się na powiększenie naszego zespołu kardiochirurgów o kolejnego znakomitego fachowca” – powiedział prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Instytutu Chorób Serca USK.
Dwudziesty pacjent, pan Andrzej, otrzymał informację o przeszczepie w dniu swoich 64. urodzin. „Jak mówił po operacji, w tym dniu narodził się na nowo. W przypadku dwóch kolejnych transplantacji wykonaliśmy je tego samego dnia, jedna po drugiej” – mówił prof. Michał Zakliczyński, kierownik Kliniki Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia USK.
Jak podkreślił, każda transplantacja to walka z czasem, bo z uwagi na stan zdrowia, wielu pacjentów nie może już opuszczać szpitala. „Przeszczepienia wykonuje się wtedy, gdy są dawcy, dlatego naszym moralnym obowiązkiem jest skorzystać z sytuacji, kiedy narząd jest zgłoszony do pobrania. Nieocenioną pomoc niesie nam policja, gdy trzeba przetransportować narząd z dalszych rejonów Polski” – wskazał. (PAP)
Agata Tomczyńska, fot. pixabay.com
Data publikacji: 14.08.2021 r.