Zaburzenia przemiany cholesterolu w kwasy żółciowe (tzw. katabolizm) mogą odgrywać ważną rolę w rozwoju demencji – ogłosili naukowcy z National Institute on Aging (USA) na łamach „PLOS Medicine”.
Niewiele wiadomo na temat tego, w jaki sposób wysoki poziom cholesterolu we krwi może prowadzić do zwiększonego ryzyka choroby Alzheimera i demencji, a zrozumienie podstawowych procesów stojących u podstaw takiej zależności mogłoby stanowić podstawę do odkrycia skutecznych terapii. Aby zbadać, czy nieprawidłowości w katabolizmie cholesterolu poprzez jego przemianę w kwasy żółciowe są związane z rozwojem wspomnianych zaburzeń, naukowcy z National Institute on Aging (USA) wykorzystali dane zebrane od ponad 1800 uczestników z dwóch prospektywnych badań: Baltimore Longitudinal Study of Aging (BLSA) i Alzheimer’s Disease Neuroimaging Initiative (ADNI) oraz 26000 pacjentów brytyjskich szpitali.
Najpierw zespół zbadał, czy katabolizm cholesterolu jest powiązany z nieprawidłowościami w mózgu typowymi dla choroby Alzheimera i demencji. Następnie sprawdzono, czy stosowanie leków obniżających poziom cholesterolu, które blokują wchłanianie kwasów żółciowych do krwiobiegu, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem demencji. Na koniec, w oparciu o analizę próbek pacjentów, próbowano ustalić, czy osoby z chorobą Alzheimera mają tendencję do nieprawidłowego poziomu kwasów żółciowych w mózgu.
Autorzy publikacji (https://doi.org/10.1371/journal.pmed.1003615) stwierdzili, że ryzyko demencji naczyniowej wzrastało u mężczyzn (ale nie u kobiet) wraz ze częstszym stosowaniem leków blokujących wchłanianie kwasów żółciowych. Zdaniem badaczy sugeruje to, że katabolizm cholesterolu i synteza kwasów żółciowych mogą wpływać na progresję demencji poprzez specyficzne dla płci szlaki sygnałowe w mózgu. Potrzebne są jednak dodatkowe, zakrojone na większą skalę, badania weryfikujące tę tezę.
– Teraz chcemy sprawdzić, czy obecne na rynku leki na inne choroby, które mogą korygować zaburzenia sygnalizacji kwasów żółciowych w mózgu, dałoby się wykorzystać w terapii choroby Alzheimera i demencji – mówi starszy autor publikacji dr Madhav Thambisetty. (PAP)
Katarzyna Czechowicz, fot. pixabay.com
Data publikacji: 07.06.2021 r.