Większe wsparcie dla osób z zaburzeniami psychicznymi w Małopolsce

Podpisanie umów w Krakowie

- Odwiedzając małopolskie środowiskowe domy samopomocy, miałem okazję przekonać się, że dla swoich podopiecznych stanowią one swego rodzaju bezpieczną przystań. Otrzymują oni tam nie tylko lekcje samodzielności i zaradności życiowej. Oprócz nauki życia jest tam też miejsce na ciepło, opiekę i troskę, których tak bardzo potrzebują - mówił wojewoda małopolski 9 lipca podczas uroczystości podpisania umów, na podstawie których kolejne takie ośrodki powstaną.

– Teraz takich bezpiecznych przystani – ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi – będzie w Małopolsce więcej – dodał.
Środki na ten cel pochodzą z rezerwy celowej planowanej na 2019 rok, której podziału dokonała minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Łączna wysokość dotacji przyznanej dla Małopolski to 4 370 677,00 zł.

Aktualnie w Małopolsce funkcjonuje 78 ośrodków wsparcia przeznaczonych dla 2880 uczestników. Przyznana dotacja pozwala na utworzenie 5 nowych ośrodków i 1 filii funkcjonującego już środowiskowego domu samopomocy, utworzenie nowych miejsc w istniejących ośrodkach oraz poprawę ich infrastruktury.

Wsparciem zostanie objętych 160 osób, z czego w 2019 roku 80 osób (w tym 24 ze spektrum autyzmu bądź niepełnosprawnościami sprzężonymi), natomiast kolejne 80 po dokonaniu inwestycji w 2020 roku.

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik podpisał dziś umowy z następującymi samorządami: powiatami tatrzańskim, nowotarskim, wadowickim, wielickim, suskim, krakowskim, proszowickim oraz gminami Uście Gorlickie, Kalwaria Zebrzydowska oraz Kozłów.

Prowadzenie i rozwój infrastruktury ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, do których należą środowiskowe domy samopomocy, jest zadaniem zleconym z zakresu administracji rządowej. Finansowane jest w całości z budżetu państwa i w terenie realizowane przez samorząd gminny lub powiatowy.

Ośrodkami wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi są: środowiskowy dom samopomocy lub klub samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi, które w wyniku upośledzenia niektórych funkcji organizmu lub zdolności adaptacyjnych wymagają pomocy potrzebnej do życia w środowisku rodzinnym i społecznym, w szczególności służącej zwiększaniu zaradności i samodzielności życiowej, a także ich integracji społecznej.

Środowiskowy dom samopomocy świadczy usługi w ramach indywidualnych lub zespołowych treningów samoobsługi i treningów umiejętności społecznych, polegających na nauce, rozwijaniu lub podtrzymywaniu umiejętności w zakresie czynności dnia codziennego i funkcjonowania w życiu społecznym.

pr, fot. Małopolski Urząd Wojewódzki

Data publikacji: 10.07.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również