Większość osób z alergiami pokarmowymi nie wie o istnieniu doustnej immunoterapii

72 proc. osób dotkniętych alergiami pokarmowymi nie wie, czym jest immunoterapia doustna (OIT) – wykazało badanie przeprowadzone na Northwestern University w CHicago (USA). Jednak istnieją na tym polu ogromne dysproporcje społeczne: bogatsi i lepiej wykształceni pacjenci znacznie częściej mają świadomość istnienia takiego leczenia i częściej po nie sięgają.

Wyniki omawianego badania publikowano w „Journal of Allergy and Clinical Immunology: In Practice” (http://dx.doi.org/10.1016/j.jaip.2021.07.020).

Alergia pokarmowa jest poważnym problemem zdrowotnym, dotykającym około 8 proc. dzieci i 10 proc. dorosłych mieszkańców USA. Obecnie zalecane postępowanie obejmuje bezwzględne unikanie szkodliwego składnika pokarmowego i zapewnienie choremu łatwego dostępu do adrenaliny (zaleca się noszenie jej zawsze przy sobie). Stanowi to duże wyzwanie dla pacjentów i ich rodzin: znacząco pogorsza jakość życia, wiąże się z obciążeniami finansowymi i może potencjalnie spowodować zagrażającą życiu anafilaksję po przypadkowym spożyciu alergenu.

Jednak w 2020 roku amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła Palforzia – produkt leczniczy z mąki orzechowej do stosowania w doustnej immunoterapii. Był to pierwszy na świecie zatwierdzony środek do leczenia pacjentów (w wieku 4-17 lat) z alergią na orzeszki ziemne.

„Wraz z ciągłym poszerzaniem oferty doustnej immunoterapii i dodatkowymi terapiami, które już się jawią na horyzoncie, ważne jest zapewnienie równego dostępu do tych metod leczenia wszystkim chorym – mówi dr Ruchi Gupta, pediatra na Northwestern University Feinberg School of Medicine. – Jest to o tyle ważne, że według najnowszych danych epidemiologicznych około połowa dzieci z alergią pokarmową w USA to Latynosi i osoby czarne, które co najmniej raz w przeszłości napotykały na poważne bariery w dostępie do opieki specjalistycznej ze względu na niższy status społeczno-ekonomiczny”.

„Niezwykle ważne jest, abyśmy dotarli do tych dzieci i zwiększyli w ich rodzinach świadomość odnośnie immunoterapii doustnej, aby one również mogły odnieść korzyści z ostatnich postępów w leczeniu alergii pokarmowych” – dodaje badaczka.

„Nasze badanie pokazuje, że świadomość OIT jest nieproporcjonalnie wyższa wśród zamożniejszych i lepiej wykształconych pacjentów z alergami pokarmowymi oraz ich bliskich. Potrzebne są więc intensywne działania informacyjne i edukacyjne, aby tę wiedzę i dostęp do nowych sposobów leczenia wyrównać” – podsumowuje Gupta. (PAP)

Katarzyna Czechowicz, fot. pexels.com

Data publikacji: 06.09.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również