Wielkopolskie: pracownicy Hospicjum Palium laureatami Nagrody im. R. Kapuścińskiego
- 07.01.2020
Pracownicy i wolontariusze poznańskiego Hospicjum Palium zostali laureatami Wielkopolskiej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za 2019 r. 4 stycznia w Poznaniu wyróżnienie przyznawane „za czynienie dobra” wręczył marszałek woj. wielkopolskiego Marek Woźniak.
Wielkopolska Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego jest wyróżnieniem dedykowanym osobom i instytucjom życia publicznego z kraju i z zagranicy podejmującym działania na rzecz społeczeństwa wykraczające poza zwyczajowe standardy. Wyróżnienie, po rekomendacji kapituły, przyznaje i wręcza marszałek województwa podczas spotkania noworocznego.
„Tak jak w twórczości Ryszarda Kapuścińskiego najważniejszy jest człowiek, którego należy wysłuchać i zrozumieć, tak w codziennej pracy personelu i wolontariuszy Hospicjum Palium najważniejszy jest pacjent. Pacjent, który jest tu podmiotem, a nie przedmiotem” – napisali w uzasadnieniu członkowie kapituły nagrody.
Podkreślili, że działania personelu Hospicjum polegają nie tylko na farmakologicznym uśmierzaniu bólu, ale również na przygotowaniu pacjenta i jego rodziny do życia w obliczu śmierci i umierania. Wskazali również, że pracownicy placówki roztaczają wieloaspektową opiekę nad chorymi opartą na współczuciu dla nich i zrozumieniu ich potrzeb.
Członkowie kapituły dodali, że pracownicy i wolontariusze Hospicjum Palium dbają o całe otoczenie dotyczące ludzi terminalnie chorych i ich rodzin, szkolą w zakresie medycyny paliatywnej studentów medycyny i pielęgniarstwa oraz wolontariuszy medycznych i środowiskowych.
W czasie uroczystości wręczania nagrody w auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu zespół pracowników i wolontariuszy Hospicjum Palium reprezentowali: Barbara Grochal – koordynatorka wolontariatu działającego na rzecz Hospicjum Palium, Elżbieta Tomaszewska – pielęgniarka oddziałowa Oddziału Opieki Paliatywnej Hospicjum Palium oraz jego ordynator dr hab. Maciej Sopata.
Po wręczeniu wyróżnienia Rene Meisner, córka Ryszarda Kapuścińskiego, odczytała list przygotowany wspólnie z matką Alicją Kapuścińską, adresowany do laureatów Nagrody.
Wielkopolska Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawana jest od 2007 r. Pomysł jej ustanowienia zrodził się po tym, gdy goszczący w 2006 r. w Poznaniu Ryszard Kapuściński stwierdził, że Wielkopolanom brakuje nagrody, która wyrastałaby ponad lokalne środowisko i honorowała wielkie postaci, niekoniecznie za zasługi dla regionu. Pomysł podchwycił marszałek województwa wielkopolskiego i w porozumieniu z rodziną Kapuścińskiego ustanowił wyróżnienie.
W 2007 r. pierwszą laureatką nagrody została misjonarka i lekarka Wanda Błeńska (zmarła pod koniec 2014 r.). Uhonorowani zostali także m.in. publicysta Stefan Bratkowski oraz małżeństwo przedsiębiorców Solange i Krzysztof Olszewscy. W 2013 r. Nagrodę przyznano zmarłemu w ub. roku prof. Jackowi Łuczakowi, twórcy poznańskiego Hospicjum Palium.
Ryszard Kapuściński (1932-2007) w latach 1958-1972 pracował jako dziennikarz i korespondent Polskiej Agencji Prasowej. Był pisarzem, reporterem i podróżnikiem. Pisano o nim jako o mistrzu reportażu literackiego i najwybitniejszym pisarzu wśród reporterów. (PAP)
Szymon Kiepel
Data publikacji: 07.01.2020 r.