Wino chroni nasze neurony
Metabolity powstające w układzie pokarmowym po spożyciu wina chronią komórki nerwowe przed procesami neurodegeneracyjnymi prowadzącymi m.in. do rozwoju choroby Alzheimera - informują hiszpańscy naukowcy na łamach pisma "Frontiers in Nutrition".
Naukowcy z Instituto de Ciencia y Tecnología de Alimentos y Nutrición w Madrycie wzięli pod lupę związki pochodzące z rozkładu wina w naszym układzie pokarmowym, czyli metabolity. Wyselekcjonowali część z owych metabolitów na podstawie ich obecności w moczu u kale osób spożywających wino regularnie.
W warunkach laboratoryjnych naukowcy dodali metabolity wina do ludzkich komórek nerwowych narażonych na stres, który w naturalnych warunkach prowadzi do ich dysfunkcji i śmierci. Warunki te są zbliżone do tych, które towarzysza pierwszym etapom rozwoju chorób neurodegeneracyjnych.
Okazało się, że metabolity chroniły komórki przed śmiercią z powodu stresu. Co jednak najważniejsze, metabolity uaktywniały się w różnych momentach kaskady sygnalizacyjnej komórki, która prowadzi do jej śmierci. Aby zapewnić ochronę, potrzebna jest zatem konkretna kompozycja metabolitów. Kompozycja ta z kolei zależy od populacji bakterii zamieszkujących nasze jelita, gdyż to one rozkładają wino na różne metabolity.
– Innymi słowy, różne kompozycje naszych mikrobiomów jelitowych prowadzą do powstawania różnych metabolitów. Co potwierdza, że organizm korzysta z konsumowanego pokarmu na wiele różnych sposobów. Te indywidualne różnice stanowią czynnik, o którym nie możemy zapominać, chcąc zrozumieć wpływ konkretnych pokarmów na zdrowie. W obecnych czasach potrzeba lepszego zrozumienia wpływu żywienia na pracę mózgu staje się coraz większa- mówi dr Adelaida Esteban-Fernández, autorka badań. (PAP)
koc/ zan/
Data publikacji: 06.05.2017 r.