Wiosenne kolory na katowickich kiermaszach
Wraz ze zbliżającymi się świętami wielkanocnymi organizowane są okolicznościowe kiermasze. Jeden z nich, Wielkanocny Kiermasz Rękodzieła Osób Niepełnosprawnych miał miejsce już 4 kwietnia w gmachu Biblioteki Śląskiej.
Swoje prace zaprezentowali uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej z Katowic, Sosnowca i Jaworzna, a także podopieczni ośrodków dla niepełnosprawnych z Lędzin, Rudy Śląskiej oraz Dąbrowy Górniczej.
Można było nabyć pisanki, stroiki, kartki oraz różnorodne ozdoby świąteczne wykonane przez osoby z niepełnosprawnością. Pozyskane pieniądze zostaną przeznaczone na materiały do wykonywania kolejnych prac i wycieczki dla podopiecznych.
W trakcie kiermaszu odbywały się także warsztaty tworzenia palm wielkanocnych prowadzone przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Niegowonic. Był także warsztat linorytniczy, quillingu i makrami dla wszystkich chętnych. Można też był wysłuchać prelekcji ks. Szymona Resiaka o tradycjach wielkanocnych.
Kolejny Świąteczny Kiermasz Rękodzieła Osób Niepełnosprawnych pod hasłem „Święta coraz bliżej” po rocznej przerwie – w ubiegłym roku odbywał się w innym budynku – 12 kwietnia wrócił do Westybulu Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Duża przestrzeń holu tworzy odpowiedni klimat. Cieszy, że z roku na rok jest coraz więcej wystawców oferujących różnorodne wyroby.
Można było podziwiać prace wykonane przez uczestników warsztatów terapii zajęciowej, zakładów aktywizacji zawodowej, świetlic środowiskowych, domów pomocy, szkół specjalnych, spółdzielni, stowarzyszeń i fundacji. Królowały piękne palmy, ale były także zajączki, pisanki, poduszeczki, figurki gęsi, kurek i kurczątek, miski, stroiki, serwetki, obrusy czy obrazki. A wszystko to w radosnych, wiosennych kolorach. Każdy mógł coś wybrać według swoich upodobań.
Przedsięwzięcie realizowane jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, w ramach Wojewódzkiego Programu Wyrównywania Szans Osób Niepełnosprawnych i przeciwdziałania ich wykluczeniu społecznemu w latach 2017-22.
Info i fot. Ewa Maj, oprac. kat
Data publikacji: 15.04.2019 r.