„Wkroczyliśmy w erę rehabilitacji przyszłości”

W podkrakowskim Radziszowie, w nowym Ośrodku Rehabilitacji i Diagnostyki Biometrycznej, który jest częścią Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika i Małopolskiego Centrum Rehabilitacji, tamże, 4 marca zostaną przyjęci pierwsi pacjenci, dzieci i dorośli.

Ten nowoczesny obiekt zajmuje ponad 1,7 tys. m kw. Jako jedyny w Małopolsce ma laboratorium analizy ruchu, realizujące świadczenia w ramach umowy z NFZ. Dzięki temu więcej pacjentów będzie miało szanse na szybszą diagnozę i terapię oraz przyjęcie w poradniach rehabilitacyjnej i urazowo-ortopedycznej.

W ramach umowy z NFZ ze świadczeń skorzystają osoby po wypadkach i operacjach, ale też ze schorzeniami neurologicznymi, m.in. z mózgowym porażeniem dziecięcym, a także z chorobami genetycznymi, np. z zespołem Downa, mukowiscydozą.

– Przekraczamy granice dotychczasowej rehabilitacji, wprowadzając terapie oparte na najnowszych osiągnięciach nauki i technologii – powiedział wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka.

Centrum wyposażone jest m.in. w nowoczesny system rehabilitacji, który pozwala na wykonywanie ćwiczeń kończyn i tułowia z zastosowaniem wirtualnej rzeczywistości (przy użyciu m.in. okularów VR), bezprzewodową rękawicę odwzorowującą ruchy ręki, która jest połączona z oprogramowaniem komputerowym umożliwiającym pomiary i odczyty jej ruchomości.

Kamery zainstalowane w laboratorium analizy ruchu pozwalają uchwycić ruch we wszystkich płaszczyznach, a specjalne platformy i elektrody mierzą siłę, z jaką badany naciska na podłoże oraz stopień aktywizacji jego mięśni. Powtarzając to badanie uzyskujemy odpowiedź, czy terapia przyniosła pożądany efekt.

– Możemy śmiało powiedzieć, że wkroczyliśmy w erę rehabilitacji przyszłości – skonstatował dyrektor szpitala dziecięcego im. św. Ludwika, Stanisław Stępniewski.

Inwestycja kosztowała 27 mln zł. 13 mln zł pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, 11 mln z budżetu województwa, a 3 mln to wkład własny szpitala św. Ludwika. Roboty budowlane dofinansowano ze żrodków PFRON.

Oprac. IKa, fot. mat. prasowe / Wojewódzki Specjalistyczny Szpitala Dziecięcy im. św. Ludwika w Radziszowie

Data publikacji: 29.02.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również