WOŚP kupuje sprzęt medyczny do diagnostyki dzieci

Sprzęt medyczny do diagnostyki dzieci – 13 sztuk aparatów rentgenowskich przyłóżkowych oraz 26 zestawów endoskopów – zakupiła Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy podczas trwającego właśnie konkursu ofert. Na ten cel przeznaczono 26 milionów złotych.

O trwającym właśnie konkursie ofert mówił 5 listopada, na konferencji prasowej szef fundacji WOŚP Jerzy Owsiak. W tym roku pieniądze ze zbiórki są przeznaczane na zakup wyrobów medycznych do diagnostyki dzieci.

– Nie wybieramy ceny, wybieramy jakość. Staramy się kupić najlepsze urządzenia, a nasza liczna grupa ekspertów pomaga nam w tym wszystkim, aby społeczne pieniądze były jak najlepiej wydane – powiedział Owsiak.
Szczegółowy plan zakupów, które odbywają się w ramach konkursu ofert, opracowany został przy współpracy z komisją ekspertów, na podstawie próśb nadsyłanych przez szpitale.

Szef fundacji WOŚP poinformował, że podczas trwającego właśnie konkursu ofert wydano już łącznie 26 milionów złotych, kupując przy tym 39 urządzeń medycznych.
– Wczoraj Fundacja WOŚP kupiła 13 sztuk aparatów rentgenowskich przyłóżkowych oraz 26 zestawów endoskopów. W planie dzisiejszych zakupów są jeszcze: aparaty do znieczulania dzieci (11 sztuk), aparaty USG (41 sztuk) oraz echokardiografy (18 sztuk)” – powiedział Owsiak.

Przypomniał, że pierwsze, największe zakupy, które miały miejsce w tym roku kosztowały w sumie 106 mln zł. Za tę kwotę zakupiono 55 urządzeń medycznych m.in. rezonanse magnetyczne i tomografy komputerowe.
Szef WOŚP zaznaczył, że nawet najlepszy sprzęt nie zastąpi pracy lekarzy. – Może być sprzęt z najwyższej półki, ale za chwilę może się okazać, że nie będzie miał kto przy nim pracować. W Polsce brakuje 68 tys. lekarzy. Sytuacja jest tragiczna – wskazał.

Ekspert Fundacji WOŚP, anestezjolog prof. Andrzej Piotrowski podkreślił, że w każdym przypadku wybierany jest sprzęt ponadstandardowy. – Chcemy narzucać wyższe standardy, wychodząc w przyszłość. Staramy się wybierać także sprzęt sprawdzony, sprzęt niezawodny. Lecząc małe dzieci, musimy mieć 100 proc. pewność, że ten sprzęt nas nie zawiedzie – powiedział.

Rozliczenie 53. konkursu ofert dostępne będzie w środę, po zakończeniu negocjacji z oferentami.

Owsiak podkreślił, że rozpoczęły się już także przygotowania do przyszłorocznego, 28. Finału WOŚP, podczas którego pieniądze będą zbierane na rzecz dziecięcej medycyny zabiegowej.
– Nasz finał jest skierowany do wszystkich. Kto nie chce z nami grać, jedna prośba – nie przeszkadzajcie – powiedział Owsiak.

Podczas tegorocznego 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrano rekordową sumę 175 mln 938 tys. 717 zł i 56 gr. W 2018 r. WOŚP zebrał ponad 126 mln zł. (PAP)

Karolina Kropiwiec

Data publikacji: 06.11.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również