W stolicy można uzyskać bezpłatną pomoc w opiece nad dzieckiem lub osobą dorosłą, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji w ramach programu „Opieka wytchnieniowa”. Program ten współfinansowany jest z pieniędzy Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych i miasta stołecznego Warszawy.
Celem tego programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności. Do programu kwalifikują się osoby wymagające stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby ze względu na znacznie ograniczoną możliwość samodzielnej egzystencji lub potrzebujące pomocy opiekuna w czasie leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Opieka wytchnieniowa skierowana jest także do osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, bądź równoważnym.
Usługi opieki w ramach programu realizowane są w trzech modułach: moduł I – usługi opieki wytchnieniowej realizowane w miejscu zamieszkania osoby korzystającej z programu; moduł II – usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego w mieszkaniu chronionym (na Żoliborzu i w Wawrze) w formie pobytów 7– lub 14-dniowych, jako rozszerzenie usług opiekuńczych (nabór uzupełniający wniosków do modułu II trwa do 31 października 2019 r.) oraz moduł III – usługi opieki wytchnieniowej w formie specjalistycznego poradnictwa psychologicznego lub terapeutycznego oraz nauki pielęgnacji, rehabilitacji i dietetyki.
Aby skorzystać z „Opieki wytchnieniowej” należy złożyć wniosek do ośrodka pomocy społecznej w swojej dzielnicy oraz dokumenty, m.in.: w przypadku osób (poniżej 16 lat) z niepełnosprawnościami – orzeczenie o niepełnosprawności zawierającego wskazania o konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz w przypadku osób (powyżej 16 lat) z niepełnosprawnościami – orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności bądź orzeczenie równoważne.
Program realizowany do końca 2019 r. jest finansowany ze pieniędzy Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w wysokości 1216768 zł (80 proc.) i m.st. Warszawy w wysokości 304192 zł (20 proc.) (PAP)
Dorota Stelmaszczyk, dst/ joz/, fot. www.pixabay.com
Data publikacji: 16.10.2019 r.