Współpraca uczelni z biznesem – powstał zestaw mebli dla seniora
- 06.02.2016
Współpraca uczelni z biznesem - powstał zestaw mebli dla seniora
Zestaw mebli dla seniora składający się z trzech wielofunkcyjnych modułów zaprojektowano w Politechnice Śląskiej. Jeden z jego elementów może pełnić jednocześnie funkcję stolika, miejsca do siedzenia i chodzika. Projekt jest efektem współpracy uczelni z biznesem.
Prototyp zestawu wykonanego metodą gięto-klejoną można oglądać w Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Powstał na zamówienie przedsiębiorcy produkującego sklejkę.
– Pierwszy element, to szeroki fotel z ruchomymi i szerokimi podłokietnikami oraz miejscem np. na kubek z kawą. Jest tak zaprojektowany, aby szybko i łatwo można go było złożyć, a kiedy zajdzie potrzeba dołożyć kolejny identyczny moduł, tworząc np. fotel lub sofę z miejscami dla kilku osób – powiedział PAP dr Krzysztof Groń, adiunkt w katedrze sztuk pięknych i użytkowych wydziału architektury.
Kolejny element może być podnóżkiem i stolikiem. Trzeci z nich może pełnić trzy funkcje: stolika, miejsca do siedzenia lub chodzika dla osób m.in. z dysfunkcjami ruchowymi. Jak podkreśla Groń, senior może taki zestaw swobodnie dostosowywać do swoich potrzeb. – I co najważniejsze, jest on stabilny, mobilny i bezpieczny, nie ma w nim ostrych kantów, tylko obłe, zaokrąglone kształty – dodał.
Specjalista ds. transferu technologii Michał Fafiński z Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej dodał, że projekt udało się zrealizować dzięki współpracy uczelni z biznesem. – To efekt współpracy na linii biznes i nauka. Zależy nam nie tylko na dobrym wzornictwie, ale również na innowacjach, dlatego poszukujemy otwartych przedsiębiorców, którzy nie mają własnych działów zajmujących się kreacją w firmie – powiedział PAP.
Realizację przedsięwzięcia na zamówienie przedsiębiorcy poprzedzają rozmowy. – Przedsiębiorca określa, jakie ma oczekiwania, czego szuka, na co go stać, jakich ma klientów. Po omówieniu szczegółów z przedsiębiorcą oraz po zadeklarowaniu przez niego, że przystaje na warunki współpracy z uczelnią, przystępujemy do działania. W tym przypadku prace nad koncepcją prowadzone były w trakcie zajęć z projektowania na wydziale architektury – powiedział Fafiński. Dodał, że obecnie pracują m.in. nad wielomodułową sofą dla jednej ze śląskich firm z branży meblowej.
Cała idea rozpoczyna się od myślenia projektowego, czyli tzw. design thinking. – Przygotowujemy się pod kątem danej branży, dokonujemy wstępnej analizy, aby nie powielać niczego, co jest na rynku. Następnie są zajęcia kreatywne z myślenia projektowego, które pozwalają studentom poznać formy i funkcje w danym segmencie branży – dodał Groń.
W przypadku zestawu dla seniora producent mógł wybierać spośród 60 pomysłów. Prace nad koncepcją trwały pięć miesięcy. Zestaw wybrany przez producenta zaprojektowała studentka architektury wnętrz Kinga Kwiatkowska. – Cała idea polegała na tym, aby spojrzeć na seniora nie tylko w kategoriach osoby starszej, niedołężnej, ale również w kontekście jej różnorodnych potrzeb – dodał Groń.
Koncepcja musiała również uwzględniać warunki stawiane przez producenta. – Składający się z kilku elementów fotel jest łatwy do złożenia, co jest oczywiście istotne dla seniora, ale był to również wymóg producenta ze względu na technologię produkcji – dodał Groń. Studenci musieli też wziąć pod uwagę m.in.: niestandardowe gabaryty, walory estetyczne, materiał (w tym wypadku wielowarstwowy układ sklejki). Moduły – w szczególności chodzik – można produkować w różnych wysokościach.
– Producent oczekiwał produktu pod kątem starzejącego się społeczeństwa. To jest zestaw, który można postawić nie tylko w domu, ale także w miejscach użyteczności publicznej, w tym w domach opieki – dodali.
Groń i Fafiński podkreślają, że taka współpraca jest atrakcyjna dla każdej ze stron – uczelni, bo pozwala studentom zapoznać się z branżą oraz przedsiębiorcy, który zyskuje propozycję wyznaczające nowe pomysły, które po zakończeniu współpracy z uczelnią mogą być rozwijane wewnątrz w firmie. – Projekt był realizowany komercyjnie, zarówno młodzi projektanci jak i uczelnia otrzymują w tym przypadku wsparcie finansowe – dodał Fafiński. Na takiej współpracy, jak podkreślała 21-letnia Kwiatkowska, zyskuje również student. – To wielka szansa dla studenta, który ma okazję sprawdzić się. Skorzystałam z tej okazji. Pomysł powstał bardzo szybko – dodała.
ktp/ mhr/
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Data publikacji: 06.02.2016 r.