Wszczepiono stałe sztuczne serce po raz pierwszy na świecie

Wszczepiono stałe sztuczne serce po raz pierwszy na świecie

W Paryżu po raz pierwszy na świecie wszczepiono pacjentowi sztuczne serce, które może działać nawet pięć lat - poinformowały w sobotę francuskie media. Według konstruktora aparatu - firmy Carmat - podobne operacje będą mogły odbywać się wkrótce także w Polsce.

Jak ogłosili przedstawiciele firmy Carmat, udana operacja wszczepienia sztucznego serca odbyła się 18 grudnia br. w szpitalu Georges Pompidou w Paryżu. W trzy dni po operacji pacjent – 75-letni mężczyzna – z nowym sztucznym sercem „czuje się bardzo dobrze” – poinformował w sobotę francuskie radio Europe1 profesor JFabiani z paryskiego szpitala, w którym przeprowadzono operację.

Pacjent czuje się dobrze, a lekarze mają nadzieję, że pacjent ze wszczepionym sztucznym sercem przeżyje co najmniej pięć lat.

W ciągu ostatniej dekady wszczepiono na świecie sztuczne protezy serca, ale były one tymczasowym rozwiązaniem – pozwalały przetrwać pacjentowi czekającemu na przeszczep naturalnego serca od dawcy. Jak powiedział prof. Jean-Noël . Fabiani z paryskiego szpitala, ma umożliwić „normalne życie ze sztucznym sercem”. – Właściwie to nie jest całkowicie normalne życie, ponieważ istnieją pewne ograniczenia, np. związane z zasilaniem elektrycznym aparatu – sprecyzował prof. Fabiani.

Według współzałożyciela Carmat, doktora Philippe’a Pouletty, jest prawdopodobne, że w najbliższych tygodniach kolejne podobne operacje zostaną przeprowadzone w innych szpitalach Paryża i Nantes. – Możliwe także, że (serca Carmat – PAP) będą wszczepiane w Polsce – dodał dr Pouletty.

Polska jest na razie jednym z czterech krajów poza Francją, które wytypowano do tych pionierskich transplantacji. Poza Centrum Chorób Serca w Zabrzu mają być one przeprowadzone w Belgii, Słowenii i Arabii Saudyjskiej.

To sztuczne serce, które naśladuje całkowicie sposobem działania ludzki organ, przeznaczone jest przede wszystkim dla pacjentów z ciężkimi schorzeniami kardiologicznymi i w podeszłym wieku. Producent szacuje liczbę potencjalnych odbiorców protezy serca w Europie i USA na 100 tys. osób.

Jednak nie wszyscy potrzebujący będą mogli korzystać z nowego sztucznego serca. Urządzanie to waży 900 g – jest cięższe od ludzkiego serca (300 g) – może być zatem wszczepione tylko pacjentom z nadwagą; z powodu rozmiarów protezy częściej jej beneficjentami będą mężczyźni niż kobiety.

Barierą w korzystaniu z nowego sztucznego serca jest jego cena – kosztuje ono około 160 tys. euro.

Głównym konstruktorem nowego sztucznego serca jest prof. Alain Carpentier, francuski kardiochirurg, laureat nagrody Laskera, przyznawanej za największe osiągnięcie w medycynie, a uznawanej zaraz po Noblu. (PAP)

Data publikacji: 23.12.2013 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również