Wyhodowano struny głosowe

Wyhodowano struny głosowe

Wyhodowane w laboratorium z ludzkich komórek struny głosowe dają nadzieję na odzyskanie głosu milionom ludzi - informuje pismo "Science Translational Medicine".

Struny głosowe to usytuowane w krtani dwa pasma gładkiej tkanki mięśniowej i łącznej, pokryte błoną śluzową. Podczas oddychania struny są oddalone od siebie i tworzą otwór w kształcie poziomo ułożonej litery V (ostrym końcem do przodu). Przez ten otwór, zwany głośnią, przepływa powietrze. Kiedy chcemy wydać jakiś dźwięk, mięśnie krtani napinają struny głosowe, a te zbliżają się do siebie i zaczynają drgać pod wpływem przepływającego powietrza. Dzięki tym drganiom możemy mówić czy śpiewać, artykułując odpowiednie dźwięki za pomocą języka i warg.

U wielu osób struny głosowe ulegają całkowitemu zniszczeniu na skutek wypadku, nowotworu czy innej choroby. Dotychczas musiały one korzystać z wibrującej „protezy krtani” (co daje metaliczny głos robota z filmu science fiction) lub mówić „głosem przełykowym”, który jest w zasadzie wyszukaną formą bekania.

Zespół prof. Nathana Welhama z University of Wisconsin-Madison (USA) współpracujący z japońskimi naukowcami uzyskał struny głosowe, hodując warstwy ludzkich komórek na odpowiednim rusztowaniu (scaffold) z kolagenu. Komórki pobrano ze zdrowych fragmentów tkanki łącznej i błony śluzowej strun czterech pacjentów, którym usunięto krtań ze wskazań medycznych, oraz z krtani jednej osoby zmarłej.

W rezultacie udało się uzyskać mocną, elastyczną tkankę przypominającą naturalne struny. Testy wykonane za pomocą krtani pobranych od psów wykazały, że hodowane struny dają taki sam dźwięk, jak naturalne. Szybka kamera video wykazało, że również drgają one w ten sam sposób. Przeszczepione myszom z układem odpornościowym przypominającym ludzki, nie zostały odrzucone w ciągu trwających trzy miesiące badań.

Wyniki badań są obiecujące, ale upłyną lata, zanim można będzie zastosować takie struny głosowe u ludzi – zaznaczył Welham. Do ich hodowania trzeba będzie korzystać raczej z komórek macierzystych pacjenta niż komórek pobranych od dawców. Potrzebne będą dalsze badania na zwierzętach. (PAP)

pmw/ agt/

Data publikacji: 19.11.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również