Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek wyróżnił 21 stycznia zespół Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka”. Fundacja walczy z wykluczeniem medycznym mieszkańców wsi Makówka (woj. podlaskie).
Fundacja stara się dotrzeć do tych, którzy z powodu biedy, odległości i samotności nie są w stanie skorzystać z opieki paliatywnej oferowanej przez publiczny system opieki zdrowotnej.
– Powiedzmy szczerze, tereny wiejskie są w dużej mierze zapomniane i opuszczone przez nasz system opieki zdrowotnej i społecznej, który niemal wyłącznie koncentruje się na miastach. Tymczasem ponad 90 procent naszego kraju stanowią tereny wiejskie. I to właśnie tu występują największe potrzeby, tu rozgrywają się niejednokrotnie najbardziej przejmujące dramaty, jeśli chodzi o życie w starości, w chorobie, czy w biedzie – powiedział Marcin Wiącek.
Rzecznik dodał, że barierą są odległości, finanse, często samotność. Dlatego działania podejmowane przez fundację na tym obszarze są szczególnie ważne, urastają do rangi symbolu i są inspiracją dla innych.
Obecnie fundacja opiekuje się w warunkach domowych ponad 40 nieuleczalnie chorymi osobami. W przyszłości zakres jej działalności ma jednak ulec istotnemu rozszerzeniu za sprawą wznoszonego w Makówce pod Narwią nowoczesnego hospicjum stacjonarnego. To właśnie na terenie budowanego hospicjum odbyło się uroczyste nadanie odznaki zespołowi fundacji przez RPO.
– Z całych sił powinniśmy wspierać to pionierskie przedsięwzięcie. Będę apelował o to do wszystkich. Jestem bowiem przekonany, że jest to misja, która ma szanse nie tylko poprawić sytuację miejscowej ludności, ale być może również zmienić myślenie o życiu i potrzebach wsi, poruszyć opinię publiczną, spowodować, że priorytety w kierowaniu środków na opiekę zdrowotną, w tym zwłaszcza opiekę hospicyjną, ulegną w naszym kraju zmianie – mówił Marcin Wiącek na placu budowy w Makówce.
Działalność fundacji jest w znacznym stopniu finansowana społecznie – można ją wesprzeć za pośrednictwem jej strony internetowej.
Odznaka Honorowa RPO „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka” nadawana jest od 2009 r. za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony praw człowieka. Otrzymać je mogą zarówno obywatele RP, jak i obcokrajowcy, a także organizacje i instytucje. Do odznaczonych należą m.in. rosyjskie stowarzyszenie Memoriał, Jerzy Owsiak i stowarzyszenie Caritas Polska. Wyróżnienie nadane Fundacji jest pierwszą odznaką RPO wręczoną przez Marcina Wiącka. (PAP)
Jacek Buraczewski, fot. Biuro RPO
Data publikacji: 22.01.2022 r.