Wysokotłuszczowa dieta upośledza neurogenezę u samic myszy
- 03.01.2020
U samic myszy otrzymujących karmę o dużej zawartości tłuszczu nie rozwijają się nowe neurony. Może to tłumaczyć, dlaczego kobiety chore na alzheimera lub depresję są bardziej narażone na deficyty poznawcze.
Naukowcy z Department of Neuroscience and Experimental Therapeutics w Albany (USA) przez 18 tygodni trzymali gryzonie na normalnej lub wysokotłuszczowej diecie.
W tym czasie wszystkie myszy spożywające pokarm o dużej zawartości tłuszczu przybrały na wadze i zaczęły cechować się podwyższonym poziomem cukru we krwi.
Jednak tylko u samic myszy zaobserwowano mniej nowo utworzonych i rozwijających się neuronów w rejonie hipokampa – struktury związanej z pamięcią i przetwarzaniem emocji.
Hipokamp to jedno z najbardziej znanych miejsc, w którym w dorosłym życiu zachodzą procesy neurogenezy (powstawania nowych neuronów).
Zakłócenia w obrębie neurogenezy pojawiające się na skutek spożywania wysokotłuszczowej diety mogą wyjaśniać związek pomiędzy występowaniem zaburzeń metabolicznych, np. otyłości lub cukrzycy typu 2, a większym ryzykiem zachorowania na depresję czy chorobę alzheimera.
Mogą również tłumaczyć, dlaczego u kobiet cierpiących na te przypadłości częściej dochodzi do upośledzenia funkcji poznawczych.
Wyniki badania opublikowano na łamach „eNeuro” (https://doi.org/10.1523/ENEURO.0391-19.2019). (PAP)
ooo/ agt/, fot. pixabay.com
Data publikacji: 03.01.2019 r.