„Finger reader” – zakładane na palec urządzenie dla osób z dysfunkcją wzroku, które jest w stanie przeczytać, a nawet przetłumaczyć na język obcy każdy tekst. Podnośniki dla wózków ukryte w zwyczajnych na pozór schodach czy wózki inwalidzkie sterowane za pomocą podbródka, głowy, a nawet oddechu. To nie rekwizyty z filmu science fiction, lecz przedmioty, które już teraz są w produkcji i pomagają osobom z niepełnosprawnościami.
O nowinkach na rynku pomocy technicznych, opowiadać będą prelegenci XV Forum Integracyjnego 2019, które już w najbliższy piątek, 29 listopada, odbędzie się we Wrocławiu. Eksperci podpowiedzą również, w jaki sposób szukać dofinansowania sprzętu, a niektóre rozwiązania będzie można przetestować na miejscu. Wstęp do Auli Wydziału Terapii Zajęciowej wrocławskiej AWF, która gościć będzie wydarzenie, będzie bezpłatny, a udział nie wymaga wcześniejszej rejestracji.
Wśród prelegentów znajdą się przedstawiciele świata nauki jak prof. Marek Woźniewski z wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego, który opowie o pomocach technicznych dla dzieci z niepełnosprawnościami.
Będą przedstawiciele organizacji pozarządowych, wśród nich Adam Komar z Fundacji „Potrafię Pomóc”, który swój wykład poświęci pomocy dzieciom z niepełnosprawnościami poznawczymi czy Lidia Lempart ze Stowarzyszenia ORaToR zajmującego się dziećmi niedosłyszącymi i niesłyszącymi.
Natalia Ratajczak-Szponik z Biura Wrocław bez Barier opowie o rozwiązaniach architektonicznych dla osób z niepełnosprawnościami stosowanych w szkołach, a Dominika Zawadzka z AWF – o finansowaniu pomocy technicznych.
Natomiast przedstawiciel producenta sprzętu – firmy Vermeiren Polska – będzie mówił o udogodnieniach dla dzieci z niepełnosprawnością ruchową. To tylko kilka przykładów – cały program i godziny rozpoczęcia poszczególnych wykładów znajdują się na plakacie.
Wydarzenie organizują: Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, Miasto Wrocław i firma Vermeiren, współorganizują – Katedra Terapii Zajęciowej AWF we Wrocławiu oraz Biuro Wrocław bez Barier.
Wydarzenie patronatem honorowym objęli: senator Jan Filip Libicki – przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk oraz prof. dr hab. Andrzej Rokita – rektor Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.
kat
Data publikacji: 27.11.2019 r.