XVII edycja Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych przeszła do historii…

Kaliningrad Teatr Danko

W dniach od 16 do 20 września realizowana była XVII edycja Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych. W ramach projektu gościliśmy u siebie artystów z 28 zespołów reprezentujących: Gruzję, Litwę Macedonię, Polskę, Rosję i Ukrainę.

Prezentacje sceniczne XVII Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych odbywały się w dniach 17-19 września 2019r. w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Podczas wszystkich prezentacji scenicznych swój talent zaprezentowało blisko 300 niepełnosprawnych uczestników.

Jak zwykle zobaczyliśmy przedstawienia o bardzo różnej tematyce. Były przedstawienia lekkie, radosne, z piękną kolorową scenografią, ale i przedstawienia o tematyce bardzo poważnej i aktualnej, bardzo minimalistyczne, jeśli chodzi o scenografię, za to niosące silny przekaz emocjonalny.

Uczestnicy przeglądu zakwaterowani byli w Hotelu Gołuń na Kaszubach oraz w Centrum Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych w Tczewie. W czasie wolnym od prezentacji mogli brać udział w przygotowanych warsztatach artystycznych. W tym roku nasi goście uczestniczyli między innymi w zajęciach.: „Zamknij teatr w antyramie”. Przeniesienie ze sceny za pomocą różnych technik plastycznych i zamknięcie w antyramie emocji i wrażeń doświadczonych w teatrze”, „Zajęcia relaksacyjne- metody radzenia sobie ze stresem scenicznym”, „Muzykoterapia- taniec integracyjny w teatrze”.

W trakcie przeglądu zobaczyliśmy 28 prezentacji scenicznych o bardzo różnej tematyce. Wszystkie przedstawienia oceniało jury w składzie:
– Jarosław Wojciechowski – teolog i menadżer kultury, dyrektor Centrum Kultury w Gdyni, jeden z założycieli Sceny SAM w Gdyni oraz Gdyńskiej Sceny Kabaretowej,
– Natalia Kuropatwińska- nauczyciel w Zespole Placówek Specjalnych w Tczewie, terapeuta, od ponad dekady związana z realizacją Przeglądu Teatrów Wspaniałych.
– Krystian Nehrebecki – Aktor, reżyser teatralny i radiowy producent, twórca wydarzeń artystycznych.

Zgodnie z protokołem, jury wręczyło 9 nagród i 19 wyróżnień. Trzy najważniejsze nagrody trafiły do:

Nagroda specjalna – Plastic Drama Theatre z Kowna za przedstawienie „Wybryk z telefonu komórkowego”- jury doceniło tu niebywałą umiejętność opowiadania o rzeczach ważnych w sposób zabawny i serdecznie żartobliwy.
Było to przedstawienie, w którym wystąpiła tylko jedna aktorka – jej doskonała gra ciałem sprawiła, ze dziewczyna dostała dodatkowo, jedyną nagrodę indywidualną za kreację autorską.

Nagroda Jury powędrowała do Grupy Zerniatko z Żytomierza za przedstawienie ” Serce” – za perfekcyjną pracę zespołową i zabawę formą.

Wielka Nagroda XVII MPTW trafiła do Teatru Recepta ze Stowarzyszenie Ecce Homo za przedstawienie „Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą” – za kompletny spektakl o byciu dla… z wykorzystaniem wszystkich elementów środków scenicznych

Tradycyjnie, jak co roku, podczas gali wręczania nagród mieliśmy niewątpliwą przyjemność podziwiać występ najmłodszych artystów z Teatrzyku ze Stumilowego Lasu.

W ramach projektu, poza prezentacjami, odbyły się także happening, spotkanie dla opiekunów i wychowawców, a także dodatkowe zajęcia rekreacyjne.

Przegląd finansowany był ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Lotto, Starosty Powiatu Tczewskiego oraz Prezydenta Miasta Tczewa.
Magazyn „Nasze Sprawy” objął to wydarzenie patronatem medialnym.

Info i fot. Stowarzyszenie na rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie
Data publikacji: 01.10.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również