Z portalu diety.nfz.gov.pl korzysta blisko 870 tys. osób

Z bezpłatnego portalu https://diety.nfz.gov.pl/ oferującego plany żywieniowe, korzysta blisko 870 tys. osób – poinformował 27 lutego Narodowy Fundusz Zdrowia. Portal oferuje przepisy na zdrowe i proste dania, które można przygotować samodzielnie w domu.

Portal oferuje 15 planów żywieniowych opartych na diecie DASH. Jej podstawą są warzywa i owoce, niskotłuszczowe produkty mleczne, pełnoziarniste produkty zbożowe, ryby, orzechy i nasiona.

Portal daje możliwość indywidualnego doboru planu żywieniowego do preferencji użytkownika. Zamieszczono w nim ponad 9 tys. przepisów opracowanych przez dietetyków. Jest też kilkadziesiąt filmów z poradami żywieniowymi i przepisami, a także artykuły z poradami na temat zdrowego odżywiania i e-booki z przepisami.

Bez logowania można pobrać bezpłatny jadłospis na 3 dni. Po założeniu konta użytkownik otrzymuje menu na 28 dni. Zalogowany użytkownik może wybierać liczbę posiłków w ciągu dnia — od 3 do 5 – i wykluczać z jadłospisu produkty zawierające np. gluten, laktozę, ryby i owoce morza czy mięso.

„W naszym portalu każdy znajdzie właściwe menu dla siebie. Co ważne, Diety NFZ są miejscem, dzięki któremu zmienimy nasze nawyki żywieniowe na zdrowsze. To prawdopodobnie jedyny portal w Polsce, który oferuje bezpłatne przepisy dla pacjentów z chorobami przewlekłymi” – ocenił dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji w Centrali NFZ Paweł Florek, cytowany w komunikacie Funduszu.

W portalu jest zarejestrowanych blisko 870 tys. użytkowników. Większość, bo ok. 60 proc., to kobiety. Najczęściej z diet od NFZ korzystają osoby w wieku 20-30 lat i 40-latkowie. Przybywa także użytkowników po 60. roku życia.

Największym zainteresowaniem cieszy się plan żywieniowy Nadwaga i Otyłość – wybiera go 32 proc. użytkowników. Korzystający z portalu równie chętnie sięgają po plan Classic (30 proc.). Użytkownicy coraz częściej decydują się też na rodzinny plan żywieniowy. (PAP – nauka w Polsce)

Katarzyna Lechowicz-Dyl, fot. freepik.com

Data publikacji: 28.02.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również