Zagrali dla chorych na mukowiscydozę. Słodka Polska w akcji

W Krakowie został zorganizowany mecz charytatywny na rzecz podopiecznych Fundacji MukoHelp. Na stadionie Garbarni zespół Black Stars International wygrał 4:3 ze Słodką Polską, którą tworzą młodzi piłkarze chorujący na cukrzycę. Publiczność miała okazję podziwiać m.in. byłych reprezentantów kilku krajów, w tym uczestników mistrzostw świata. Dzień wcześniej odbył się Bal Charytatywny. W trakcie tych imprez zebrano łącznie blisko 450 tys. zł. Przewidziane są kolejne działania.

18 maja został rozgrany mecz charytatywny na rzecz osób chorych na mukowiscydozę. Wzięły w nim udział Black Stars International oraz Słodka Polska. Spotkanie zakończyło się wynikiem 4:3 dla pierwszej z wymienionych ekip. Tworzą ją byli reprezentanci kilku państw, m.in. Francji, Senegalu, Wybrzeża Kości Słoniowej, Gwinei i Algierii. Część z zawodników ma za sobą występy w klubach ligi francuskiej, angielskiej czy włoskiej. W składzie znaleźli się m.in. Laurent Robert, Lassina Diabate czy Boukari Drame.

– Jednym z naszych przyjaciół jest Pan Roman Bigdon, który kontaktował się z różnymi gwiazdami w Paryżu. Kiedyś wpadł na pomysł, że można byłoby zorganizować mecz charytatywny dla podopiecznych fundacji. Kilka miesięcy trwały przygotowania, aby ekipa Black Stars przyjechała z Francji i po raz pierwszy zagrała w naszym kraju – powiedziała „NS” Monika Bartnik, prezes Fundacji MukoHelp z Jarosławia (woj. podkarpackie).

Z kolei Słodka Polska jest Reprezentacją Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą, występuje oficjalnie pod patronatem Polskiego Związku Piłki Nożnej. Na stadionie Garbarni zaprezentowała się drużyna U16 (tj. do lat szesnastu), którą gościnnie poprowadził Włodzimierz Lubański. Jednorazowo do składu dołączył były obrońca reprezentacji Polski – Arkadiusz Głowacki, który zdobył m.in. 6 tytułów mistrza kraju z Wisłą Kraków. Na boisku wystąpił też wokalista Mateusz Mijal. Zawodników oklaskiwali m.in. Grzegorz Lato oraz Stefan Majewski.

– Ten mecz był dużym przeżyciem dla naszych chłopaków. Do tej pory spotykali się z rówieśnikami z Polski i Europy, a w Krakowie zagrali przeciwko seniorom, którzy kiedyś rywalizowali w znanych ligach. O wyniku spotkania przesądziły indywidualności drużyny Black Stars. Teoretycznie to są starsi panowie, ale wciąż mają ogromne umiejętności piłkarskie – podkreślił Grzegorz Grodzki, kierownik Reprezentacji Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą Słodka Polska.

Jak zaznaczyła Monika Bartnik, to wydarzenie miało dodatkowy wymiar dla młodych diabetyków. Dotychczas to oni spotykali się z empatią czy wsparciem ze strony innych osób. Tym razem stanęli w roli tych, którzy mogą komuś pomóc, mimo własnych problemów ze zdrowiem.

– Oczywiście, cukrzyca jest chorobą nieprzewidywalną. Ale to nie oznacza, że trzeba zrezygnować z aktywności fizycznej i przysłowiowo siedzieć w domu. Pokazujemy, że przy zachowaniu dobrej kontroli nad glikemią, można trenować i grać na dobrym poziomie. Jednocześnie uświadamiamy społeczeństwo, bo wiele osób kojarzy jedynie cukrzycę typu 2, czyli związaną m z różnymi przyczynami zewnętrznymi. A przecież jest też typu 1, choroba autoimmunologiczna pojawiająca się niezależnie od stylu życia – dodał Grzegorz Grodzki.

Bal i dalsze działania
Dzięki zbiórce podczas meczu pozyskano ok. 2,5 tys. zł. Natomiast dzień wcześniej Fundacja MukoHelp zorganizowała Bal Charytatywny na Rzecz Osób Chorych na Mukowiscydozę. Podczas imprezy, która odbyła się w Dworze w Tomaszowicach, zebrano blisko 446 tys. zł. Gwiazdą wieczoru była Maryla Rodowicz. Ponadto wystąpił Mateusz Mijal. Natomiast licytację poprowadził Zygmunt Chajzer.

– W Balu wzięło udział około 250 osób, w tym m.in. zawodnicy Black Stars. Pozyskane środki pozwolą nam na różne działania dla podopiecznych. Mam tu na myśli m.in. zakup leków i sprzętu do rehabilitacji, opłacenie fizjoterapii czy psychoterapii dla niektórych rodzin. To wszystko będziemy kontynuować – poinformowała Monika Bartnik.

22 maja zostało docenione jej zaangażowanie w poprawę zdrowia i jakości życia w regionie. Wówczas otrzymała nagrodę Liderki Lokalnej w kategorii zdrowie. Wyniki ogłoszono w Przemyślu podczas Gali Finałowej Projektu Liderka i Lider Lokalny.

6 września Fundacja MukoHelp zorganizuje w Hotelu Blue Diamond (okolice Rzeszowa) wydarzenie, w którym weźmie udział około 170 osób. Główną atrakcją będzie koncert Kayah. W programie imprezy przewidziane są działania podnoszące świadomość społeczną na temat mukowiscydozy. Zaplanowane są dyskusje oraz wystąpienia, m.in. jednego z podopiecznych.

Z kolei Słodka Polska prowadzi rozmowy na temat meczu z rówieśnikami z jedną z europejskich reprezentacji. Wiele wskazuje, że spotkanie odbędzie się we wrześniu w Rzeszowie. Jednak na oficjalne potwierdzenie trzeba jeszcze poczekać.

– Nikt, kto wychodził ze stadionu Garbarni czy Balu Charytatywnego, nie miał już wątpliwości jak ciężką chorobą jest mukowiscydoza. Były osoby, które słyszały o niej wcześniej bardzo ogólnie. Staramy się szerzej przedstawiać temat, bo ważna jest nie tylko pomoc finansowa – podsumowała prezes Fundacji MukoHelp.

Zobacz galerię…

Marcin Gazda, fot. Michał Kędzierski, Piotr Kucza

Data publikacji: 31.05.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również