“Zbadaj się nie odkładaj!” – akcja Fundacji Avalon o badaniach profilaktycznych dla osób z niepełnosprawnościami

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Avalon w ramach Projektu Sekson: „Seksualność i rodzicielstwo osób z niepełnosprawnością ruchową” wynika, że częstym powodem odkładania konsultacji medycznych przez osoby z niepełnosprawnością jest kwestia braku informacji o dostosowaniu gabinetu czy placówki medycznej, a także obawa przed kontaktem z niedoświadczonym lekarzem specjalistą.

Pragnąc ułatwić osobom z niepełnosprawnościami dostęp do placówek medycznych, Fundacja Avalon rozbudowuje swoją Mapę Dostępności i organizuje akcję społeczną “Zbadaj się nie odkładaj”, która realizowana jest w ramach Światowego Dnia Zdrowia.

Akcja “Zbadaj się nie odkładaj” rozpocznie się 4 kwietnia i potrwa do końca miesiąca. Fundacja Avalon zachęca do śledzenia swoich mediów społecznościowych i wzięcia udziału w darmowych badaniach profilaktycznych.

Medycyna dostępna dla każdego
Fundacja Avalon, już od kilku lat prowadzi Mapę Dostępności, która jest ogólnopolską wyszukiwarką placówek medycznych i gabinetów specjalistycznych, przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (OzN). Placówki dostosowane dla OzN weryfikowane są na podstawie opracowanych Kryteriów Dostępności.

Akcja społeczna “Zbadaj się nie odkładaj” w kilku krótkich spotach zachęca do wykonania badań profilaktycznych. Filmy informują o tym, gdzie szukać gabinetów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zostaną poruszone takie tematy jak komunikacja z osobami głuchymi, dostępność gabinetów ginekologicznych, psychologicznych, szkół rodzenia i opieki okołoporodowej. Treści edukacyjne, które będą publikowane na kanałach social media Fundacji Avalon i Projektu Sekson, będą dotyczyć również tematu męskiego zdrowia psychicznego oraz spektrum autyzmu.

W ramach akcji, odbędzie się również premiera broszury edukacyjnej, skierowanej do specjalistów i placówek medycznych. Tym działaniem organizacja chce dotrzeć do personelu medycznego i dać tej grupie merytoryczne wskazówki, wspierające w pracy z pacjentami z niepełnosprawnościami.

– Nasza kampania ma na celu budowanie świadomości społecznej na temat potrzeby dbałości o zdrowie osób z niepełnosprawnościami oraz mobilizację społeczeństwa do wspierania ich w procesie profilaktyki zdrowotnej. Mamy świadomość, że osoby z niepełnosprawnościami mogą odczuwać obawy związane z brakiem dostępu do odpowiedniej opieki medycznej oraz mogą być zniechęcone do regularnych badań ze względu na różnorodne przeszkody, jakie napotykają. W ramach naszej kampanii będziemy poruszać kwestie dotyczące dostępności, troski o zdrowie, zapewnienia dostępu do odpowiedniej opieki medycznej oraz eliminacji barier w procesie diagnostyki. Bardzo się cieszę, że w ramach akcji będziemy mogli przedstawić nową, zmodernizowaną odsłonę Mapy Dostępności – ogólnopolskiej wyszukiwarki placówek medycznych i gabinetów specjalistycznych, zaprojektowaną z myślą o osobach z niepełnosprawnościami – wyjaśnia Kamil Zięba, specjalista ds. Mapy Dostępności, zastępca kierowniczki Projektu Sekson

Profilaktyka w praktyce
Fundacja Avalon, w ramach Projektu Sekson, przygotowała dla obiorców akcji “Zbadaj się nie odkładaj” nie tylko wirtualne treści. Już 27 kwietnia, w Klinice Andrologii i Zdrowia Seksualnego MENVITA współpracujący z organizacją specjaliści dr n. med. Piotr Paweł Świniarski oraz dr Agnieszka Wolska przeprowadzą darmowe badania USG jąder i USG piersi dla osób z niepełnosprawnościami. Zapisy rozpoczną się już wkrótce.

Do akcji przyłączyła się również Fundacja Edukacji Społecznej, któraprzeprowadzi bezpłatne i anonimowe testy na HIV, HCV i kiłę. Będzie można również wziąć udział w darmowym szkoleniu o nazwie “Najnowsza wiedza na temat profilaktyki zakażeń HIV”. Wydarzenia odbędą się 15 kwietnia w siedzibie Fundacji Avalon na warszawskim Mokotowie.

Patronat honorowy nad akcją “Zbadaj się nie odkładaj” objęli: Rzecznik Praw Pacjenta, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych oraz Instytut Praw Pacjenta.

Info: Fundacja Avalon

Data publikacji: 04.04.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również