Zbyt mało osób jest leczonych na osteoporozę

Zbyt mało osób jest leczonych na osteoporozę

Trwa kampania „75 plus: sprawność i samodzielność" skierowana do osób po 75 roku życia. Zachęca się w niej do badań densytometrycznych wykrywających osteoporozę a następnie systematycznego jej leczenia, które powinno rozpocząć się zanim dojdzie do pierwszego złamania.

Najbardziej niebezpieczne jest złamanie bliższego końca kości udowej wymagające długiej rekonwalescencji i wywołujące powikłania, które kończą się zgonem co piątek kobiety i co czwartego mężczyzny.

Według danych w Polsce tylko 10 proc. chorych jest leczonych, natomiast leczenie farmakologiczne powinno się rozpocząć gdy pojawią się pierwsze objawy osłabienia kości. Złamania kręgów kręgosłupa, kości przedramienia, czy biodra powodują cierpienie, często trwałe kalectwo.

Szacuje się, że obecnie w Polsce na tę dolegliwość cierpi ok. 2,5 mln osób, a leczonych w sposób kontrolowany jest zaledwie 200 tys.

Jak mówi ambasadorka kampanii 82-letnia aktorka Helena Norowicz sprawność, samodzielność, niezależność są wielkimi wartościami w życiu starszej osoby. A seniorów w Polsce przybywa, z danych opublikowanych w ramach kampanii wynika, że do 2020 roku 43 proc. populacji w Polsce przekroczy 50. rok życia, a w 2050 r. co trzecia osoba będzie miała co najmniej 65 lat.

kat
Data publikacji: 25.07.2017 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również