Znaczne wsparcie podlaskich seniorów i osób z niepełnosprawnością
- 27.12.2023
Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki podpisał 22 grudnia umowę z 35 lokalnymi ośrodkami pomocy społecznej na objęcie teleopieką, usługami opiekuńczymi, sąsiedzkimi oraz asystenckimi osób starszych i niesamodzielnych. Projekt będzie realizowany cztery lata.
To strategiczny projekt w programie Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027. Skorzystają z niego seniorzy, a także osoby pełnoletnie z niepełnosprawnościami lub zaburzeniami psychicznymi.
– To bardzo ważne przedsięwzięcia, skierowane do ludzi potrzebujących. To ci mieszkańcy naszego regionu, którzy szczególnie powinni być otoczeni naszą opieką, dlatego bardzo dziękuję, że tak dużo ośrodków zgłosiło się do realizacji tego projektu – zaznaczył.
Jak podkreślił, zadanie wymaga zaangażowania profesjonalistów i udziału doświadczonych kadr, co oferują podlaskie ośrodki opiekuńcze:
– Często nie ma możliwości stałej obecności przy osobach wymagających opieki, dlatego ważne jest, żebyśmy monitorowali te osoby i mogli zareagować w sytuacji, gdy nadejdzie ku temu potrzeba.
Na przeciwdziałanie wykluczeniu seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami przeznaczonych zostanie niemal 45 milionów złotych. Dofinansowanie z funduszy europejskich wyniosło 38 milionów złotych, prawie 2,5 miliona złotych pokryło państwo. Pozostała kwota to wkład własny ośrodków.
Wsparcie będzie dostosowane do ich indywidualnych potrzeb. W pierwszej kolejności udzielane będzie tym, którzy nie korzystają z pomocy w ramach istniejącego systemu pomocy społecznej.
Przykładowo w gminie Dąbrowa Białostocka za przyznane 2,5 miliona złotych opieką objętych zostanie 20 osób.
– Dziękujemy serdecznie, że podejmowane są takie działania przez urząd marszałkowski. Mam nadzieję, że ten projektu da nam się zrealizować bez przeszkód i będziemy mogli jeszcze bardziej efektywnie pomagać naszym mieszkańcom – powiedział burmistrz miasta Artur Gajlewicz.
W gminie Supraśl wydanych zostanie 70 opasek teleopieki dla potrzebujących. Ich zadaniem jest poprawa bezpieczeństwa oraz dostarczenie najważniejszych informacji o stanie zdrowia seniora: pomiarów parametrów życiowych i powiadomień o nagłych sytuacjach zagrażających zdrowiu. Opaska mierzy podstawowe parametry życiowe, umożliwia bezpośrednie połączenie z centrum opieki, jest wyposażona w czujnik upadku lokalizator GPS. Wygląda jak zegarek, nie odmierza jednak czasu, ale ratuje życie.
Natomiast w gminie Łapy z pomocy skorzysta aż 600 osób.
Oprac. rhr/, fot. freepik.com
Data publikacji: 27.12.2023 r.