ZUS zawarł drugą w kraju umowę na rehabilitację leczniczą po wypadkach

Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie podpisało drugą w kraju umowę z ZUS na realizację wczesnej rehabilitacji leczniczej po wypadkach. Jak poinformował 5 lutego Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu, umowa obowiązywać będzie dwa lata.

Ubezpieczyciel uruchomił profil rehabilitacji narządów ruchu po wypadku w systemie stacjonarnym (tzw. wczesna rehabilitacja powypadkowa) oraz rehabilitację ze schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego, zarówno w systemie stacjonarnym jak i ambulatoryjnym.

„Program rehabilitacji narządów ruchu po wypadku ZUS realizuje już od 2016 roku, ale po raz pierwszy w trybie stacjonarnym będzie prowadzony w ośrodku na Opolszczyźnie. Od lutego leczeniem takim będzie się zajmowało Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie i będzie to jeden z dwóch ośrodków w Polsce, z którym ZUS podpisał umowę na rehabilitację osób, które podczas wypadku, zwłaszcza wypadku przy pracy doznały urazu narządu ruchu” – powiedział Sebastian Szczurek.

Głównym założeniem rehabilitacji jest przywrócenie zdolności do pracy i uczestnictwa w życiu zawodowym i społecznym. Jak zaznaczył rzecznik opolskiego ZUS, wczesna i intensywna rehabilitacja ma zapobiec powikłaniom i nieodwracalnym zmianom pourazowym w narządzie ruchu oraz skrócić okres leczenia.

„Na leczenie do ośrodka w Korfantowie będą kierowane osoby: po świeżych urazach układu kostno-szkieletowego i mięśniowego, po naprawczym leczeniu operacyjnym wczesnych zmian pourazowych, po zakończeniu leczenia w oddziale urazowo-ortopedycznym oraz wymagające indywidualnego i intensywnego leczenia usprawniającego. Osoby korzystające z rehabilitacji leczniczej ZUS w ramach prewencji rentowej będą pod opieką i nadzorem lekarzy i fizjoterapeutów, konsultantów w dziedzinie ortopedii i chorób wewnętrznych, psychologa, dietetyka i pielęgniarek” – wylicza Szczurek.

Z rehabilitacji leczniczej mogą skorzystać osoby zgłoszone przez pracodawców do ubezpieczeń społecznych w ZUS, którym grozi całkowita lub częściowa utrata zdolności do pracy, pobierają zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne. Nie będą natomiast mogły z niej skorzystać osoby, którym ZUS przyznał na stałe rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Skierowanie na rehabilitację będzie możliwe, gdy lekarz orzecznik ZUS stwierdzi taką potrzebą w ramach kontroli zwolnienia lekarskiego lub gdy wnioskujesz o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. W twoim imieniu wniosek (Wniosek – PR-4) do ZUS-u może też wysłać lekarz prowadzący (specjalista) lub lekarz pierwszego kontaktu. Oprócz wniosku potrzebna jest dokumentacja, potwierdzająca dolegliwości oraz opinia czy rekonwalescencja przyczyni się do odzyskania zdolności do pracy przez ubezpieczonego.

Jeśli ZUS wyda orzeczenie, to ubezpieczony otrzyma „Zawiadomienie o skierowaniu” z informacją o terminie i miejscu rehabilitacji. Koszty pobytu w ośrodku rehabilitacyjnym w całości pokrywa ZUS. Chodzi o opłaty związane z leczeniem, zakwaterowaniem, wyżywieniem oraz kosztami transportu najtańszym środkiem transportu.

Rehabilitacja trwa zwykle 24 dni, a okres ten może być wydłużony, jeśli lekarz lub ordynator ośrodka uzna, że pacjent wymaga dłuższego leczenia. Po zakończonej kuracji w ośrodku pacjent otrzyma kartę informacyjną z jej przebiegu oraz informację o stanie zdrowia. (PAP)

masz/ jann/, fot. ocr.pl

Data publikacji: 06.02.2025 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również