Żyj na własnych zasadach! Jak instruktor niezależnego życia może Ci w tym pomóc?

Dwie osoby na wózkach na sali sportowej. Instruktor niezależnego życia tłumaczy uczestnikowi jak wykonać ćwiczenie

W Fundacji PODAJ DALEJ im. Doktora Piotra Janaszka w Koninie uczestnicy z urazem rdzenia kręgowego każdego dnia przekonują się jak nieocenioną rolę pełnią instruktorzy niezależnego życia. To właśnie instruktorzy są dowodem na to, że praca nad sobą może przywrócić osobę z urazem do pełnej samodzielności.

Uraz rdzenia kręgowego to doświadczenie traumatyczne, często prowadzące do poczucia osamotnienia i izolacji. Po takim zdarzeniu życie osoby zmienia się diametralnie, a proces powrotu do codziennego funkcjonowania bywa niełatwym wyzwaniem zarówno fizycznym jak i emocjonalnym. Jednak wśród tych trudnych chwil pojawiają się osoby, które pomagają w przemianie tej trudnej sytuacji w nową, pełną możliwości rzeczywistość. Mowa o instruktorach niezależnego życia.

Kim są instruktorzy niezależnego życia?
Instruktorzy niezależnego życia to certyfikowani specjaliści, którzy sami przeszli przez traumatyczne doświadczenia wypadku i uszkodzenia rdzenia kręgowego, podejmując trud powrotu do niezależności. Ich determinacja i praca nad własnymi ograniczeniami doprowadziła ich do zdobycia profesjonalnych umiejętności, niezbędnych do pomagania innym ludziom. Instruktorzy pomagają osobom po urazach rdzenia kręgowego w odzyskaniu niezależności w codziennym życiu. Ich celem jest umożliwienie osobom poruszającym się na aktywnych wózkach inwalidzkich ponownego podjęcia tych aktywności, które wydają się nieosiągalne lub trudne do zrealizowania.

Doświadczenie, które buduje zaufanie
„Instruktor niezależnego życia jest bardziej wiarygodny, ponieważ posiada atrybut – wózek. To sprawia, że osoba która doznała urazu łatwiej się z nim utożsamia. Fakt ten sprawia, że jesteśmy bliżsi takiej osobie, gdyż czuje ona , że przeszliśmy tę sama drogę, mieliśmy podobne czarne myśli, takie same problemy. Jest to bardzo niesprawiedliwy, lecz łamiący lody argument, który może sprawić, że człowiek otworzy się na to nowe „kulawe” życie i pozwoli sobie pomóc” – mówi Emilia, instruktorka w mieszkaniach treningowych.

Jednym z największych atutów instruktorów niezależnego życia jest ich wiedza związana z osobistym doświadczeniem, ich autentyczność i empatia. Potrafią oni zrozumieć ból, frustrację i trudności, z jakimi borykają się ich podopieczni. Ich wiedza i umiejętności nie są jedynie teoretyczne, ale opierają się na doświadczeniu, które jest nieocenione w codziennym procesie powrotu do satysfakcjonującego życia.

Instruktorzy, nie tylko uczą, jak radzić sobie z codziennymi wyzwaniami, ale także pomagają w odzyskaniu poczucia własnej wartości i niezależności. Dzięki nim osoby z urazem rdzenia kręgowego uczą się nie tylko, jak wykonywać codzienne czynności, takie jak przesiadanie się z wózka na łóżko czy toaletę, ale także jak stawiać sobie cele i walczyć z własnymi ograniczeniami. Z pomocą instruktora osoby po wypadku odzyskują wiarę w swoje możliwości i nadzieję na przyszłość.

Nad jakimi umiejętnościami pracują instruktorzy niezależnego życia?
Do głównych umiejętności należą:
Mobilność – Nauka efektywnego poruszania się na wózku inwalidzkim, pokonywania przeszkód, a także sprawnego przemieszczania się w różnych środowiskach (dom, praca, transport publiczny).
Codzienne czynności – Nauka samoobsługi – ubieranie się, przygotowywanie posiłków, samodzielne jedzenie, dbanie o higienę osobistą, zarządzanie przestrzenią życiową.
Radzenie sobie ze stresem i emocjami – Urazy rdzenia kręgowego wiążą się z dużymi zmianami w życiu, zarówno fizycznymi, jak i emocjonalnymi. Instruktorzy, dzięki mądrości płynącej z własnych doświadczeń pomagają w nauce radzenia sobie z nowymi trudnościami, przełamywaniu barier psychicznych i odzyskaniu pewności siebie.
Dostosowanie otoczenia – Pomoc w adaptacji mieszkania, aby stało się bardziej funkcjonalne i przyjazne osobie poruszającej się na wózku.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy instruktora niezależnego życia?
Instruktorzy niezależnego życia to prawdziwi specjaliści, którzy dzięki własnemu doświadczeniu pomogą Ci odzyskać nadzieję i nabrać nowego wiatru w żagle. Ich praca jest nieoceniona, a efekty, które osiągają uczestnicy Akademii Życia i Samodzielności- mieszkań treningowych, pokazują, jak wielką wartość ma pomoc oparta na własnym doświadczeniu, zrozumieniu i empatii. Współpraca z instruktorem to nie tylko nauka nowych umiejętności, ale także proces emocjonalnej przemiany, który pozwala na odzyskanie nadziei i siły do dalszego działania.

Jeśli znasz kogoś po wypadku, czy skoku na główkę, kto potrzebuje pomocy instruktora niezależności, to skieruj go do mieszkań treningowych w ramach Akademii Życia i Samodzielności. Projekt jest BEZPŁATNY. https://mieszkaniatreningowe.pl/

Projekt Akademia Życia i Samodzielności oraz Dom Samodzielności jest współfinansowany z środków PFRON.

Zobacz galerię…

Małgorzata Tyczewska, pomoc@podajdalej.org.pl

Data publikacji: 17.04.2025 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również