15 medali Polaków na Paralekkoatletycznych Mistrzostwach Świata Dubaj 2019

3 złote, 5 srebrnych i 7 brązowych medali zdobyła polska reprezentacja paralekkoatletyczna na rozegranych w Dubaju mistrzostwach świata. Wynik ten uplasował Polskę na 11 miejscu w tabeli medalowej. Paralekkoatleci wrócili 16 listopada do kraju i spotkali się z mediami podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Polski związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”. Konferencja odbyła się na terenie Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Najważniejszym celem wszystkich reprezentantów Polski było potwierdzenie przynależności do światowej czołówki oraz zdobycie jak największej liczby kwalifikacji paraolimpijskich dla kraju. Polacy zdobyli 20 kwalifikacji dla kraju na Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio i uplasowali się na 11 miejscu w tabeli medalowej.

– Sport paraolimpijski cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W Dubaju pobito ponad 50 rekordów świata na 172 konkurencje. Bardzo się cieszymy, że 4 z nich były udziałem naszych zawodników. Nasi paralekkoatleci potwierdzili, że są w gronie najlepszych na świecie Gratuluję zawodnikom osiągniętych wyników! – podkreślił Marcel Jarosławski, kierownik reprezentacji Polski.

W powitaniu paralekkoatletów po przylocie z Dubaju wziął także udział Armen Artwich, członek zarządu ds. korporacyjnych PKN Orlen przedstawiciel sponsora strategicznego Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. PKN Orlen przekazał wszystkim medalistom mistrzostw świata karty paliwowe.

– Bardzo serdecznie gratuluję naszym sportowcom wyników podczas Paralekkoatletycznych Mistrzostw Świata w Dubaju. Złote, srebrne i brązowe medale są dowodem, że talent podparty ciężką i wytrwałą pracą jest najlepszą ręceptą na sukces! Koncern naftowy Orlen od lat wspiera polski sport. Będziemy trzymać kciuki za Państwa sukcesy. Przed nami Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio i głęboko wierzę, że nasz zespół paraolimpijczyków dostarczy wiele pozytywnych wrażeń w Japonii! – podkreślił Armen Artwich.

Ze strony zawodników głos zabrała Lucyna Kornobys, która była jedną z wielu gwiazd polskiej reprezentacji.

– W imieniu zawodników chciałabym podziękować kibicom i mediom za to, że nas wspieracie. Największe podziękowania składam Ministerstwu Sportu i Turystyki, Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i PKN Orlen z racji, że najbardziej wspierają nas w drodze po najlepsze wyniki. Dziękuję również Polskiemu Związkowi Sportu Niepełnosprawnych „Start” i Polskiemu Komitetowi Paraolimpijskiemu, prezesowi Łukaszowi Szelidze. Dziękuję również Marcelowi Jarosławskiemu, kierownikowi reprezentacji Polski w Dubaju oraz lekarzom, fizjoterapeutom i trenerom. Za nami 13 miesięcy przygotowań, co zaowocowało 15 medalami. Podczas startów zawodnicy mieli wszystko zapewnione. Co raz więcej zaczyna się mówić o sporcie paraolimpijskim i po Tokio myślę, że będzie jeszcze lepiej!

Konferencję poprowadzili Michał Pol oraz Paulina Malinowska-Kowalczyk, rzeczniczka prasowa Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

W klasyfikacji medalowej w Dubaju pierwsze miejsce zajęły Chiny (25 złotych, 23 srebrne, 11 brązowych), wyprzedzając Brazylię (14-9-16) i Wielką Brytanię (13-9-6).

Medale reprezentantów Polski w paralekkoatletycznych MŚ w Dubaju:

złote
Barbara Bieganowska (1500 m, T20)
Karolina Kucharczyk (w dal, T20)
Lucyna Kornobys (kula, F33)

srebrne
Piotr Kosewicz (dysk, F52)
Lech Stoltman (kula, F55)
Jagoda Kibil (200 m, T35)
Renata Śliwińska (kula, F40)
Faustyna Kotłowska (kula, F64)

brązowe
Aleksander Kossakowski / Krzysztof Wasilewski (1500 m, T11)
Daniel Pek (1500 m, T20)
Maciej Sochal (rzut maczugą, F32)
Robert Jachimowicz (dysk, F52)
Faustyna Kotłowska (dysk, F64)
Lucyna Kornobys (oszczep, F34)
Marta Piotrowska (w dal, T37)

pr, fot. Bartłomiej Zborowski / Polski Komitet Paraolimpijski
Data publikacji: 16.11.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również