15 medali polskich ciężarowców na ME

Marzena Zęba

W stolicy Gruzji Tbilisi od 24 do 29 września trwały Mistrzostwa Europy w Podnoszeniu Ciężarów Osób Niepełnosprawnych – wyciskaniu leżąc na specjalistycznej ławeczce. Nasi reprezentanci pod wodzą trenera kadry Mariusza Oliwy wypadli znakomicie, zdobywając indywidualnie aż piętnaście medali w tym pięć złotych, cztery srebrne i sześć brązowych i zajmując pierwsze miejsce w klaryfikacji drużynowej. Ciekawostką na tych mistrzostwach było przyznawanie medali za sumę kilogramów ze wszystkich trzech podejść.

Julia Remian reprezentantka Startu Wrocław z wynikiem 70 kg kończy Mistrzostwa Europy na pierwszym miejscu wśród juniorek w kategorii 67 kg, zdobywając tym samym złoty medal a w kategorii seniorek plasuje się na szóstym miejscu i otrzymuje brązowy medal za sumę bojów 198 kg.

Marzena Zięba / Start Tarnów w kategorii plus 86 kg zwyciężyła z wynikiem 139 kg, ustanawiając nowy rekord Europy. Także złoty medal otrzymuje za największy wynik z trzech podejść uzyskując 390 kg.
Mikołaj Kociubiński / Start Wrocław zwyciężył w kategorii juniorów do 65 kg z nowym rekordem Europy 119 kg i zajął trzecie miejsce za sumę z trzech podejść.

Zaledwie 15-letni Mikołaj Wilkowski z Bydgoszczy kończy mistrzostwa na pierwszym miejscu w kategorii juniorów do 88 kg, z wynikiem 116 kg oraz został sklasyfikowany na szóstym miejscu wśród seniorów.
Wawrzyniec Latus / Hałas Team Strzelin nie dał żadnych szans swoim rywalom w kategorii 88 kg i zwyciężył z wynikiem 195 kg. Wywalczył także złoty medal za sumę 565 kg z trzech zaliczonych podejść.

Srebrny medal wywalczyła Justyna Kozdryk, reprezentantka RSSiRON Start Radom nasza dwukrotna medalistka paraolimpijska, która w kategorii 45 kg zaliczyła wszystkie trzy podejścia i zdobyła pierwsze miejsce za uzyskany total czyli sumę podejść 278 kg.

Także ze srebrnym medalem wraca reprezentantka Startu Wrocław Beata Jankowska. Startując w kategorii do 86 kg wycisnęła w pierwszej próbie sztangę ważącą 93 kg. Dwie próby zawodniczki na ciężarze 100 kg nie zostały zaliczone przez sędziów. Srebrny medal uzyskuje także za sumę kg z wszystkich podejść.

Grzesiek Lanzer / Start Koszalin wywalczył srebrny medal z wynikiem 175 kg w kategorii 65 kg i po zaliczeniu wszystkich trzech podejść uzyskał w sumie 502 kg za co otrzymał złoty medal.

Drugie miejsce w kategorii 88 kg uzyskał Tomasz Majewski także Start Koszalin z rezultatem 183 kg.

Brązowe medale z Mistrzostw Europy przywieźli Paulina Przywecka-Puziak reprezentantka Startu Bydgoszcz, która w kategorii 67 kg w trzecim podejściu zaliczyła 100 kg. Jest to kolejny medal Pauliny z zawodów międzynarodowych.

Rafał Roch, który nie zawiódł swoich fanów wraca z mistrzostw z brązowym medalem po pięknej walce z reprezentantem Węgier Nandorem Tunkielem, wyciskając o 1 kg więcej od rywala. Rafał w kategorii 49 kg wycisnął sztangę ważąca aż 153 kg

Marek Trykacz zawodnik niezrzeszony był trzeci z wynikiem 162 kg w kategorii wagowej 65 kg.

Brąz dla Tomasza Kociubińskiego, który w kategorii 72 kg stanął na najniższym stopniu podium. Tomek zaliczył tylko jedno podejście 174 kg i to dopiero w trzeciej próbie, ale to wystarczyło mu do zdobycia brązowego medalu.

Medal brązowy wywalczył także Michał Salwa ze Startu Wrocław wynikiem 186 kg. Michałowi do srebra zabrakło zaledwie 2 kg. Także brązowy medal zawisł na szyi Michała za sumę w poszczególnych podejściach, gdzie uzyskał 366 kg.

Monika Majewska reprezentantka Centrum Rehabilitacji Grudziądz tuż za podium w kategorii 50 kg zajmując ostatecznie piąte miejsce, ale otrzymuje srebrny medal za total z wynikiem 123 kg

W kategorii wagowej 67 g debiutantka Ewa Harapin / Stowarzyszenie Sportowe Hałas Team zajmuje wysokie czwarte miejsce z rezultatem 81 kg. Ewa z zawodów na zawody podnosi coraz większe ciężary i pewnie nie raz o niej jeszcze usłyszymy.

Także wspaniale wystartował Artur Lis / Start Tarnów, który wycisnął sztangę ważącą 165 kg zajmując piąte miejsce w kategorii 80 kg, ustanawiając swój nowy rekord życiowy i otrzymał srebrny medal za sumę kilogramów z trzech bojów, w których uzyskał 489 kg.

W klasyfikacji drużynowej Polacy zajęli pierwsze miejsce. Wielkie gratulacje dla zawodniczek, zawodników oraz trenera kadry Mariusza Oliwy i dla trenerów klubowych.

Podziękowanie za wsparcie: Polski Komitet Paraolimpijski, PFRON, Ministerstwo Sportu i Turystyki, PKN ORLEN, Allianz Polska, Citi Handlowy, Luxmed.