Amputanci też grają w piłkę nożną!

Kolejna dyscyplina sportu jest dostępna dla osób z niepełnosprawnością ruchową - piłka nożna osób po amputacjach - Amp Futbol. Jest uprawiana w ponad 25 krajach, w niektórych jak np. Turcji, USA, Anglii, Salwadorze czy Brazylii istnieją nawet rozgrywki ligowe piłkarzy po amputacjach. W zeszłorocznych Mistrzostwach Świata w Argentynie wzięło udział 18 reprezentacji. Dyscyplina ta została uznana przez FIFA i prawdopodobnie dołączy do dyscyplin paraolimpijskich.

Amp Futobl narodził się w Stanach Zjednoczonych w latach 80. Pomysłodawca Done Benett znalazł promotora, profesjonalnego sędziego piłkarskiego Billa Barry’ego, który promuje Amp Futbol na świecie. Tę dyscyplinę sportu mogą uprawiać wszyscy po jednostronnej amputacji kończyny (zawodnicy grający w polu po amputacji kończyny dolnej, a bramkarze kończyny górnej). W każdej drużynie gra siedmiu zawodników, czas gry dwa raz po 20 minut i 10 minutowa przerwa. Gra toczy się bez protez, ale z kulami. Dotknięcie piłki kulą lub kikutem jest niedozwolone.

W 2005 r. powstała WAFF – Światowa Federacja Piłkarzy Amputowanych, która w 2007 roku zorganizowała pierwsze oficjalne Mistrzostwa Świata z udziałem 12 reprezentacji. Następne turnieje planowane są na 2012 r. w Iranie, 2014 w Japonii i 2016 r. w Brazylii.

W Polsce ta dyscyplina dopiero raczkuje. Mateuszowi Widłakowi z Amp Futbol Polska na początek udało się zainteresować tą dyscypliną sportu trzynastu zawodników, którzy spotkali się 1-2 października w Warszawie na pierwszym, dwudniowym zgrupowaniu. Treningi poprowadzili Marek Dragosz (pierwszy trener) i Krzysztof Wajda (trener bramkarzy). Kolejne zgrupowanie planowane jest na 12 i 13 listopada.

Więcej informacji na stronie: www.ampfutbol.pl

Zobacz galerię…

MaC

fot.: Amp Futbol.pl

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również