Brak Barier Battle 2022. Wózkowicze na crossfit

Bogdan Dąsal i Rafał Pawłowski

14 maja w Krakowie odbyły się Ogólnopolskie Zawody Crossfit na wózkach – Brak Barier Battle 2022. Areną zmagań był klub Fitness Platinium w Solvay Parku, gdzie swoje umiejętności zaprezentowało 19 osób. W gronie startujących znalazł się paraolimpijczyk Igor Sikorski. Fundacja Brak Barier chce w przyszłym roku zorganizować imprezę dla większej liczby uczestników. I już dziś zaprasza na organizowane treningi.

Encyklopedycznie rzecz ujmując crossfit – program treningu siłowego i kondycyjnego, który opiera się na wzroście dziesięciu najważniejszych zdolności siłowych. Podczas ćwiczeń rozwija się siłę i masę mięśni, aby wzmocnić siłę ruchu mięśni. Crossfit buduje i rozwija wydolność, wytrzymałość, siłę, moc, szybkość i koordynację. Crossfit łączy w sobie kwintesencję sportów siłowych (podnoszenie ciężarów), kalisteniki (podciągnięcia i wsparcia siłowe na drążkach) i sportów wytrzymałościowych.

W stolicy Małopolski po raz pierwszy odbyły się zawody crossfitowe dla wózkowiczów. W otwarciu imprezy uczestniczył pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób z niepełnosprawnościami Bogdan Dąsal. Jak podkreślił w swoim wystąpieniu, wydawać by się mogło, że jest to niewielkie, niszowe wydarzenie zorganizowane przez grupę pasjonatów. Ale ono jest naprawdę bardzo ważne. Z takich małych inicjatyw rodzą się potężne ruchy.

– Pomysł na zawody wziął się z tego, że od czterech lat organizujemy w Krakowie treningi crossfitu na wózkach. Mamy regularnie zajęcia na siłowni i stałą grupę uczestników. W Polsce tego typu działania nie są powszechne. Wiemy, że treningi odbywają się jeszcze tylko w trzech lokalizacjach – w Warszawie, Poznaniu i na Śląsku – powiedział „NS” Rafał Pawłowski, prezes Fundacji Brak Barier.

Crossfitowa bitwa
Do rywalizacji przystąpiło 19 osób. Nie tylko z Krakowa i okolic, ale też m.in. z województw mazowieckiego oraz śląskiego. W gronie uczestników znalazł się Igor Sikorski, czyli brązowy medalista Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Pjongczangu w 2018 r.

– Przyjechałem tutaj, bo byłem zaciekawiony tym, jakie są ćwiczenia i jak wyglądają takie zawody. Chciałem też poznać ludzi, którzy trenują crossfit na wózkach. Ja w swoich treningach przeważnie nie wykorzystuję elementów crossfitowych, czasem pojedyncze ćwiczenia, ale bardzo mało – powiedział reprezentant kraju specjalizujący się w narciarstwie alpejskim na monoski.

31-latek zajął trzecie miejsce w najliczniej obsadzonej kategorii – Men Open (mężczyźni z niepełnosprawnością). W niej wystartowało 9 zawodników, a najlepszy okazał się Szymon Klimza. W Women Open (kobiety z niepełnosprawnością) zwyciężyła Katarzyna Gucwa. Z kolei w Tetra Men (mężczyźni z niedowładem czterokończynowym) pierwsze miejsce w wynikach końcowych zajął Grzegorz Fugas. Zawody składały się z eliminacji (2 workouty) oraz fazy finałowej dla każdej z kategorii. Organizatorzy przygotowali różne konkurencje.

– Nie ma wielu siłowni, które są odpowiednio dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Troszkę też brakuje takiej otwartości, o czym przekonaliśmy się szukając odpowiedniej lokalizacji. Znaleźliśmy bardzo fajne miejsce, ale nie było tam zainteresowania współpracą z nami. W Fitness Platinium od razu nas zrozumiano – zaznaczył Rafał Pawłowski.

Szansa dla każdego
Wśród startujących znalazły się osoby, które korzystają z treningów crossfitu organizowanych przez Fundację Brak Barier. Zajęcia odbywają się co tydzień, a spotkania trwają po 60 minut. Nabór chętnych trwa cały czas. Do grupy mogą dołączyć również osoby, które wcześniej nie miały styczności z tego typu aktywnością fizyczną.

– Część ludzi myśli sobie, że crossfit to jakieś straszne rzeczy. Natomiast każdy, kto przyszedł na nasze zajęcia, przekonał się, że można sobie fajnie poćwiczyć. Program dostosowujemy do możliwości osób z niepełnosprawnościami. Staramy się skupić na ich słabych stronach, generalnie muszą wzmacniać mięśnie głębokie tułowia – zaznaczyła Justyna Ruta, trenerka-koordynatorka.

Fundacja zamierza w przyszłym roku zorganizować kolejną edycję imprezy. Plany zakładają przygotowanie zawodów dla większej grupy uczestników. Wkrótce zostanie udostępniony filmik z Brak Barier Battle 2022. Będzie go można obejrzeć w mediach społecznościowych oraz na YouTube. Jak podkreślił Rafał Pawłowski, takie działania służą nie tylko rozpropagowaniu crossfitu jako bardzo fajnej aktywności fizycznej. Tu istotne są również integracja, pokonywanie barier oraz walka ze stereotypami.

– Myślę, że nie ma jakichś sztywnych przeciwwskazań do uprawiania crossfitu. Jeśli ktoś ma np. problem z niestabilnością barków, to wtedy znajdujemy inne ćwiczenia. Praca nad własną formą, zakresami ruchu i mobilnością może sprawiać bardzo dużą frajdę. Warto spróbować i przekonać się samemu – podsumowała Justyna Ruta.

Wyniki końcowe
Women Open
1. Katarzyna Gucwa
2. Martyna Żydek
3. Anna Kubaszewska

Men Open
1. Szymon Klimza
2. Łukasz Jabcoń
3. Igor Sikorski

Tetra Men
1. Grzegorz Fugas
2. Łukasz Kosiara
3. Andrzej Pawluś

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Marcin Gazda

Data publikacji: 19.05.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również