Brak Barier Battle 2024. Serce do crossfitu

W Krakowie odbyły się zawody Crossfit Adaptive – Brak Barier Battle 2024. Ta impreza dla osób z niepełnosprawnością ruchową została zorganizowana przez Fundację Brak Barier. Uczestnicy rywalizowali w pięciu kategoriach, w tym w dwóch nowych. W gronie startujących znalazł się m.in. Sylwester Wilk, który niespełna 2 tygodnie wcześniej ukończył zawody triathlonowe na ½ dystansu Ironmana.

22 czerwca odbyła się trzecia edycja zawodów Brak Barier Battle. Tym razem zawodnicy zagościli w obiekcie przy ul. Zakopiańskiej 72d – Crossfit 72D. W latach 2022-2023 rywalizowali zaś w klubie Fitness Platinium w Solvay Parku.

– Kilka miesięcy temu zmieniliśmy miejsce organizowanych przez nas treningów crossfitowych. Tu cały czas zwiększana jest dostępność hali, aby osoby na wózkach mogły uczestniczyć w tych zajęciach. Postanowiliśmy więc, że właśnie tutaj przeprowadzimy zawody – powiedział „NS” Rafał Pawłowski, prezes Fundacji Brak Barier.

W porównaniu z wcześniejszymi edycjami dodano dwie dodatkowe kategorie. Nowością był Team, czyli duet kobiety i mężczyzny, gdzie jedna osoba porusza się na wózku, a druga jest pełnosprawna. Pojawiła się też kategoria Men Adaptive Open. Do niej przyjmowano zgłoszenia od mężczyzn, którzy chodzą, a są np. po amputacji. Po raz kolejny zaproszono do rywalizacji w Men Open (mężczyźni poruszający się na wózku indywidualnie), Women Open (kobiety poruszające się na wózku indywidualne) i Men Tetra (mężczyźni z niedowładem czterokończynowym poruszający się na wózku indywidualnie).

– Fundacja Brak Barier dokładnie realizuje hasło znajdujące się za nami –„Break your limits”, czyli łam swoje ograniczenia. Jeszcze do niedawna takie wydarzenia były niedostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Takie miejsca również bardzo rzadko gościły OzN – podkreślił Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób z niepełnosprawnościami, który uczestniczył w otwarciu imprezy.

Natomiast w uroczystości wręczenia nagród wziął udział Piotr Pogon.

Wysiłek i zmęczenie
Do rywalizacji przystąpiło 30 osób. Zawody składały się z eliminacji (2 workouty) oraz fazy finałowej dla każdej z kategorii. Rywalizacja objęła różne konkurencje. O końcowych wynikach decydowały punkty uzyskane podczas poszczególnych etapów.

– Nie chcę mówić, że te workouty nie stanowiły dla mnie problemu, bo one były bardzo wymagające. Natomiast ja się odnajduję w takiej rywalizacji. To są chyba pierwsze zawody crossfitowe zorganizowane dla OzN, na których realnie się zmęczyłem – opisał Sylwester Wilk, który wygrał w Men Adaptive Open.

Niespełna 2 tygodnie wcześniej ukończył w Warszawie zawody triathlonowe na ½ dystansu Ironmana. Dokonał tego pobijając nieoficjalny rekord świata w kategorii T44 (. W Krakowie był jedynym startującym w Men Adaptive Open. Wprawdzie zgłosiło się więcej osób w tej kategorii, ale ostatecznie nie dotarły one do hali przy ul. Zakopiańskiej.

– Mimo że nie maiłem z kim walczyć, to zrobiłem to, co robię od wielu lat, czyli rywalizowałem sam ze sobą. Tak naprawdę mogłem wystartować, zrobić konkurencje byle jak i wygrałbym. Natomiast zostawiłem całe serce w każdym workoucie – podkreślił 28-latek.

W Men Open była niezwykle zacięta rywalizacja. Ostatecznie pierwsze miejsce ex aequo zajęli Nikodem Prządka i Szymon Klimza. Podobna sytuacja zdarzyła się wśród duetów. W tym przypadku triumfowały Team Lekko (Katarzyna Gucwa i Maksym Hodovanets) oraz Not Fast, Just Furious (Adrian Kuc i Karolina Górka). Z kolei w Women Open najlepsza okazała się Karolina Bronowicz, a w Men Tetra zwyciężył Piotr Stankiewicz.

Najwyższy poziom
Rafał Pawłowski ma nadzieję, że crossfitowa impreza będzie jeszcze większa, z liczniejszą grupą startujących. Już przyjeżdżają zawodnicy z różnych części Polski. Przyczynia się do tego tzw. marketing szeptany. W rozmowach różnych osób pojawiają się kwestie dotyczące wysokiego poziomu rywalizacji czy liczby uczestników w poszczególnych kategoriach.

– Jestem pod ogromnym wrażeniem jako osoba, która regularnie bierze udział w różnych zawodach. Organizacja tej imprezy była na najwyższym poziomie. Przede wszystkim to doskonały sprawdzian, świetna zabawa, fajna atmosfera i okazja do wygrania atrakcyjnych nagród. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tutaj wystartować – podkreślił Sylwester Wilk.

Na początku sierpnia zamierza wystartować w zawodach triathlonowych w Kórniku. Tam chce rywalizować na pełnym dystansie Ironmana, do czego przygotowuje się od kilku miesięcy. Na ten rok ma zaplanowane jeszcze 2 duże projekty, na temat których jeszcze nie może wiele powiedzieć. Jedno przedsięwzięcie związane jest z triathlonem, a drugie – z górami.

– Wręcz obowiązkiem miasta jest wspieranie takich inicjatyw jak Brak Barier Battle i my to robimy. Ale trzeba też pamiętać o roli Rafała. Mimo ograniczeń związanych z poruszaniem się, potrafi góry przenosić. A o jego operatywności zaświadcza skala tego wydarzenia – dodał Bogdan Dąsal.

Fundacja Brak Barier zaprasza na treningi crossfitu osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu. W przypadku większego zainteresowania nie jest wykluczone utworzenie drugiej grupy. Rozważany jest też pomysł organizowania obozów sportowych dla OzN.

Wyniki końcowe
Men Open
1-2. Nikodem Prządka i Szymon Klimza
3. Łukasz Jabcoń

Women Open
1. Karolina Bronowicz
2. Ewelina Piszczek
3. Katarzyna Graba

Men Tetra
1. Piotr Stankiewicz
2. Tomasz Biduś
3. Łukasz Kosiara

Men Adaptive Open
1. Sylwester Wilk

Team
1-2. Team Lekko (Katarzyna Gucwa, Maksym Hodovanets) i Not Fast, Just Furious (Adrian Kuc, Karolina Górka)
3. Team Diobły (Anna Glajcar, Rafał Wędzicha)

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Marcin Gazda

Data publikacji: 29.06.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również