Brawo dla Siemianowic Śląskich!

Brawo dla Siemianowic Śląskich!

Takiej frekwencji jeszcze nie było – blisko 500 uczestników z całego Śląska, z 24. placówek - zakładów aktywności zawodowej, warsztatów terapii zajęciowej, domów pomocy społecznej, szkół specjalnych, stowarzyszeń i fundacji działających na rzecz niepełnosprawnych. 4 listopada w kompleksie sportowym Michał w Siemianowicach Śląskich odbyły się VI Zawody Sportowo-Rekreacyjne Osób Niepełnosprawnych.

– Mieliśmy pomysł na zorganizowanie śląskiej paraolimpiady i to się udało – mówi Barbara Daniel, dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. – Co roku odbywa się w innym miejscu; dotąd w Katowicach, Zabrzu, Rybniku, Bielsku-Białej i Łazach. Gospodarz imprezy, podwykonawca, jest wyłaniany drogą konkursu a zainteresowanie jest coraz większe.

Agnieszka Przeniosło – kierownik ds. PFRON Urzędu Marszałkowskiego uważa, że z
dotychczasowych sześciu edycji, zawody tegoroczne były najlepsze: – Głównie z racji tego, że na medal spisał się współorganizator – siemianowickie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski „Imperium słońca” z prezes Marią Dylą. Wnieśli nie tylko wkład osobowy i rzeczowy ale również finansowy.

Gośćmi zawodów byli europoseł Marek Plura i czterokrotny olimpijczyk w jeździe na wózkach Tomasz Hamerlak, który skomentował: – Bardzo lubię oglądać zawody sportowe z udziałem niepełnosprawnych, bo świadczą o tym, że te osoby chcą robić coś więcej, niż siedzieć w domu. Każda forma ruchu jest wskazana, kształtuje charakter. Ja też zaczynałem od małych, lokalnych zawodów. Próbowałem sił we wszystkim, a z czasem znalazłem tę perełkę jaką są dla mnie wyścigi na wózkach. Sport wchodzi w krew, rośnie adrenalina a zaczyna się od takich właśnie imprez.

Bieg sprinterski, rzut woreczkiem do celu, toczenie piłeczki kijem hokejowym, rzut piłką lekarską, rzutkami do tarczy – to niektóre z konkurencji jakie były rozgrywane w hali. Jednocześnie na basenie kompleksu „Michał” obywały się zawody pływackie, na ogół z pomocą sprzętu jak deska czy materac. Jednak najwięcej emocji wzbudziły zawody w przeciąganiu liny, do których stanęło 16 zespołów, w tym ekipa organizatorów. Całość zakończył turniej sześcioosobowej piłki nożnej w hali.

Anna Wandzel, dyrektor Śląskiego Oddziału PFRON, zauważa: – Tu nikogo nie trzeba motywować do działania. Uczestnicy wiedzą o terminie zwodów, czekają na nie z niecierpliwością. Już o 8.30 trudno było znaleźć miejsce na parkingu, tak wielka liczba uczestników tu zjechała. Większość ma firmowe, własne koszulki, dopingują się, widać że są drużyną, co też ma swoje znaczenie.

Podczas zawodów pomagało w sposób widoczny aż 70 miejscowych wolontariuszy – z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych, Zespołu Szkół Sportowych i II LO im. Jana Matejki. – Miło popatrzeć jak niepełnosprawni się bawią, z uśmiechem na twarzy, młodzi i starsi. To robi wrażenie – mówiła Agelika Bończewska z ZSOiZ.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i medale, najlepsi zostali wyróżnieni miejscem na podium i dekoracją. Nagrodę specjalną otrzymały także koordynatorki zawodów, reprezentujące UM w Siemianowicach Śląskich: Edyta Świątczak-Gurzęda, pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych i Sabina Miland z Wydziału Polityki Społecznej.

Rafał Piech, prezydent Siemianowic Śląskich podsumowuje: – Cieszy nas, że właśnie w naszym mieście odbywają się te zawody. Bardzo mi się podobają. Gdy patrzyłem na tych ludzi, którym tak bardzo na co dzień jest trudno, pomyślałem – są dla mnie bohaterami; potrafią przezwyciężyć własną słabość a nawet uprawiać sport i czerpać z tego radość.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Marek Ciszak
Data publikacji: 09.11.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również