Bury ponownie błysnął w regatach Pucharu Polski

W dniach 25-27 września 2015 roku w Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku rozegrano czwartą, a zarazem ostatnią edycję tegorocznego, 12. Pucharu Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością. Organizatorami byli Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych i Mazurska Szkoła Żeglarstwa.

Impreza była dofinansowana przez PFRON. Pomimo ograniczenia funduszy w regatach wzięło udział 18 załóg. Prognoza pogody była zła, ale na szczęście się nie sprawdziła – przez cały czas rozgrywania wyścigów nie padało, a deszcz pojawił się dopiero podczas ceremonii zakończenia regat.

Piątek był dniem treningowym. Według prognozy w sobotę miał być wiatr 5 B i komisja sędziowska nakazała refowanie. Jednak wiatr był słabszy- około 4 B i do obiadu rozegrano trzy wyścigi. Po pierwszej turze prowadził Feliks Basłyk (6 pkt.) przed Waldemarem Woźniakiem (7 pkt.). Trzecie miejsce (co było dużym zaskoczeniem) zajmował Wojciech Woś (8 pkt.).

Faworyci Andrzej Bury i Olga Gurnaś-Grudzień żeglowali słabo. Po obiedzie wiatr był silniejszy 4-5 B, a było również kilka szkwałów dochodzących do 6 B i słabsze fizycznie załogi momentami miały kłopoty z opanowaniem jachtów. Jeden z faworytów Waldemar Woźniak doznał kontuzji i wycofał się z dalszej walki. Wreszcie „obudziła się” i włączyła do walki o zwycięstwo Olga Górnaś-Grudzień. Do kolacji rozegrano następne dwa wyścigi.

Wszystko miało rozstrzygnąć się w niedzielę. Pogoda była zmienna – na przemian było słońce, albo przechodziły ciemne chmury z silnymi podmuchami wiatru. Rozegrano trzy wyścigi. Zdopingowany słabymi rezultatami i ocinkami konkurentów Bury zmobilizował się i wygrał wszystkie z dużą przewagą. Dzięki temu finiszowi, pomimo tej samej liczby punktów, pokonał Feliksa Basłyka.

Olga Górnaś-Grudzień miała pecha. Na skutek drobnej awarii jachtu przed startem do piątego wyścigu spóźniła się na start o dwie minuty. Pomimo szaleńczego pościgu zajęła dopiero ósme miejsce co pogrzebało jej szanse na podium. Walka o trzecie miejsce była bardzo zacięta o czym świadczy fakt, że zawodnicy którzy zajęli trzecie, czwarte i piąte miejsce mieli po 27 punktów.

Największą rewelacją regat była niewątpliwie załoga Wojciecha Wosia. Sternik tej załogi zdobył patent na organizowanych przez Mazurską Szkołę Żeglarstwa warsztatach żeglarskich w ubiegłym roku, a obie zawodniczki uczyły się żeglować na takich samych warsztatach w bieżącym roku. Pomimo drobnej postury pokonali wiele silnych fizycznie i doświadczonych załóg.

Zwycięzcy otrzymali puchary i dyplomy. Wszyscy zawodnicy otrzymali w drodze losowania nagrody. Komandor regat dziękuje wszystkim wolontariuszom, a szczególnie Waldemarowi Woźniakowi, który pomimo kontuzji fotografował z motolotni ostatni wyścig.

Bezapelacyjnym zwycięzcą XII Pucharu Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością została załoga Andrzeja Burego, która wygrała wszystkie cztery edycje regat.
Prezes Polskiego Związku Żeglarzy Niepełnosprawnych Iza Godlewska zaprosiła zawodników na XIII Puchar Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością za rok.