Bury ponownie zwycięża w regatach

W dniach 21-23 czerwca w Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku rozegrano pierwszą edycję XVI Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych. Organizatorami byli Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych i Mazurska Szkoła Żeglarstwa. Wystartowało 17 załóg.

Żeglarze ścigali się na sasankach. Przez cały czas trwania regat było doskonała pogoda – dużo słońca i nie zabrakło także wiatru. Piątek był dniem treningowym.
W sobotę od rana był silny wiatr w porywach do 5-6 B i zapadła decyzja o odroczeniu pierwszego wyścigu. Około godziny jedenastej wiatr osłabł do 4-5 B i na zarefowanych żaglach do obiadu rozegrano trzy wyścigi.

Od początku walka o zwycięstwo toczyła się między Waldemarem Woźniakiem, wielokrotnym medalistą mistrzostw świata i Europy, a Andrzejem Burym dziewięciokrotnym mistrzem Polski żeglarzy z niepełnosprawnością. Pierwszy wyścig wygrał Woźniak, ale dwa następne wygrał Bury.

Po południu rozegrano kolejne trzy wyścigi. Bury ponownie wygrał dwa wyścigi, a w szóstym był trzeci. W rezultacie po rozegraniu sześciu wyścigów Bury miał 10 punktów, a Woźniak 14 punktów. Równo żeglował Wojciech Klim, który zgromadził 16 punktów. Czwarte miejsce zajmował Darek Kuśnierz z dorobkiem 27 punktów. Ponieważ po sześciu wyścigach trzech zawodników miało zbliżoną liczbę punktów zapowiadała się zażarta walka o podium w ostatnim dniu regat.

W niedzielę rozegrano ostatnie trzy wyścigi. Doskonale finiszował Wojciech Klim, który wygrał ostatnie dwa wyścigi i dzięki temu pokonał o jeden punkt Woźniaka, co było dużą sensacją. Walka o kolejność miejsc na podium trwała do ostatniego wyścigu, o czym świadczą minimalne różnice punktowe w końcowej klasyfikacji.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy, puchary i nagrody książkowe. Nagrody wręczał Jan Gotto, prezes Polskiego Związku Żeglarzy Niepełnosprawnych. Sędzią głównym regat był Andrzej Szocik. Organizatorzy zaprosili zawodników na Idrugą edycję XVI Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych, która zostanie rozegrana w dniach 13-15 września 2019 roku.