Dwa srebra Pucharu Świata w Kolarstwie Szosowym zdobyły Polki

Przed igrzyskami w Tokio, zaplanowanymi od 24 sierpnia do 5 września ruszył Puchar Świata w Kolarstwie Szosowym z udziałem zawodników z niepełnosprawnościami. Nowy sezon zainaugurowano w Ostendzie, w Belgii, w dniach 6-9 maja br.

W ramach rywalizacji w zawodach Pucharu Świata w każdej kategorii odbyły się dwa etapy: jazda indywidualna na czas na rowerach trzykołowych oraz z ręcznym napędem (handbike) oraz wyścig ze startu wspólnego.

Pierwszego dnia Polacy nawet się nie otarli o miejsca medalowe, zdobywając 6 i 7 lokaty, a jednak potwierdzili swoją dobrą formę i dostarczyli wiele mocnych emocji i rozbudzili nadzieje.

W wyścigu indywidualnym na czas szósty w kat. H1 był  Rafał Mikołajczyk, a siódmy w kat. H3 był Rafał Szumiec. W kat. H4 czterokrotny zdobywca Kryształowej Kuli Rafał Wilk uplasował się na siódmym miejscu, na ósmym był Krystian Giera. Także na siódmym miejscu w kat. H5 uplasował się Krzysztof Plewa.

W rywalizacji kobiet, jedyna reprezentantka Polski na handbike’u, Renata Kałuża – aktualna wicemistrzyni świata – była szósta w jeździe indywidualnej na czas.

Czwarte miejsce w „czasówce” i 9. miejsce w wyścigu ze startu wspólnego zdobyli startujący w kategorii tandemów Marcin Polak i Michał Ładosz..

Reprezentantki Polski w rywalizacji tandemowej, Justyna Kiryła i Aleksandra Tecław – brązowe medalistki z 2019 r. – dwukrotnie sięgnęły po srebro i stawały na drugim stopniu podium. Nasze zawodniczki w tych mocno obsadzonych wyścigach zaprezentowały wysoką formę i dwukrotnie uległy tylko reprezentantkom kraju gospodarzy zawodów, Griet Hoet i Anneleen Monsieur.

W starcie wspólnym – ostatniego dnia zawodów – Rafał Wilk, Rafał Szumiec oraz Krzysztof Plewa  na dystansie 70 km w kat. H3, H4, H5 zostali sklasyfikowani na szóstych pozycjach.

Najbliższe mistrzostwa w kolarstwie odbędą się w Cascais w Portugalii w terminie od 8 do 14 czerwca.