Dwie sztafety PKPar w Poland Business Run!
- 07.09.2020
Polski Komitet Paraolimpijski już po raz trzeci wziął udział w ogólnopolskim biegu Poland Business Run. W tym roku ruch paraolimpijski reprezentowany był przez dwie drużyny: żeńską i męską. Dziewiąta edycja charytatywnej sztafety biznesowej, wyjątkowo w tym roku, ze względu na COVID rozgrywana była w formule wirtualnej.
Tegoroczna edycja sztafety biznesowej Poland Business Run z konieczności musiała przyjąć niecodzienną, wirtualną formę. Mimo pandemii do biegu zapisało się aż 19 tys. zawodników, dzięki którym pomoc trafi do ponad 50 potrzebujących po amputacjach i z niepełnosprawnością ruchową z całej Polski.
Polski Komitet Paraolimpijski już po raz trzeci wziął udział w wydarzeniu. W ubiegłym roku drużyna PKPar-u zajęła wysokie drugie miejsce, choć oczywiście to nie miejsce w tego typu przedsięwzięciach jest najważniejsze, liczy się przede wszystkim udział. Do tegorocznego wirtualnego biegu PKPar zgłosił dwie drużyny. Ich skład tworzą paraolimpijczycy i pracownicy biura. Spośród gwiazd parasportu w tegorocznej edycji biegu w wirtualnej formie wzięły udział multimedalistki igrzysk paraolimpijskich biegaczki Barbara Bieganowska (trzykrotna mistrzyni paraolimpijska z igrzysk w Sydney, Londynu i Rio de Janeiro) i Arleta Meloch, pływaczki Oliwia Jabłońska (wicemistrzyni paraolimpijska z igrzys w Londynie i zdobywczyni brązowego medalu podczas igrzysk w Rio de Janeiro) i Paulina Woźniak (wicemistrzyni paraolimpijska z Pekinu i zdobywczyni brązu podczas igrzysk w Londynie), brązowi medaliści paralekkoatletycznych mistrzostw świata w Dubaju Daniel Pek i Aleksander Kossakowski z przewodnikiem Krzysztofem Wasilewskim, a także paralekkoatleci Łukasz Wietecki i Justyna Franieczek. Każdy z biegaczy pokonał dystans 4 km, a swój wynik wgrywał do specjalnej aplikacji. Sztafetę męską uzupełnili pracownicy PKPar-u Maciej Ugryn (kapitan męskiej sztafety) oraz Jakub Koza.
Aleksander Kossakowski z przewodnikiem Krzysztofem Wasilewskim pobiegli w Poland Business Run już po raz trzeci, dla pozostałych zawodników start w ogólnopolskiej imprezie tego typu był debiutem. Kossakowski przyznał, że formuła spowodowana pandemią nie jest tak atrakcyjna jak bieg rozgrywany w normalnych okolicznościach.- Były specyficzne warunki, brakowało klimatu dopingu, trochę taki zwyczajny trening – opowiada. – Z powodu kontuzji nie mogłem szaleć, postanowiliśmy z Krzyśkiem przebiec spokojnie, ale chodziło o to, żeby pomoc. Fajnie było być po raz kolejny częścią sztafety Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, super, że robimy takie rzeczy.
Kapitan żeńskiej drużyny Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego była pływaczka Paulina Woźniak doceniająca charytatywny charakter biegu. – Fakt, że byłam panią kapitan sztafety motywował mnie, żeby pobiec jak najlepiej, zwłaszcza że w składzie były utytułowane, biegające długie dystanse paraolimpijki Basia Bieganowska i Arleta Meloch. Wyznaczyłam sobie taka trasę, jaką musiałabym przebiec w prawdziwym biegu. Poszłam rano nad jezioro w Dortmundzie, gdzie biega sporo osób. Wybrałam to miejsce, bo tam potencjalnie mogłyby się odbyć takie zawody. Miałam poczucie jakbym była na zawodach, bo sporo ludzi biegało obok mnie. Dałam z siebie wszystko i biegłam w bardzo dobrym tempie. Cieszy mnie to, że biegłam dla kogoś – dodaje Woźniak.
W poprzednich latach beneficjentami także byli paraolimpijczycy. Takie inicjatywy przyczyniają się do spełnienia marzeń poszczególnych ludzi, marzeń, których realizacja jest na wyciągnięcie ręki. Oczywiście, jeśli zbierze się wielu ludzi i przebiegnie 4 km – wtedy się zrealizują.
Po raz pierwszy w Poland Business Run pobiegła też specjalistka stylu motylkowego Oliwia Jabłońska, która nie kryła radości, że została poproszona o start w tym biegu. – Bardzo się cieszę, że mogłam tworzyć ekipę PKPar-u. Na czele mojej drużyny była Paulina Woźniak, koleżanka z kadry, a to dodatkowy kop do działania. Start w biegu był czymś dla mnie nowym. Traktowałam to jako wyzwanie dla siebie, chodziło mi o to, żeby przebiec te 4 km. Przyznaję, że to duży wysiłek, w wodzie jest zupełnie inaczej. Zostaję przy pływaniu – konstatuje Jabłońska podsumowując swój start w Poland Business Run.
Wśród tegorocznych beneficjentów Poland Business Run nie zabrakło młodych sportowców, którzy mimo niepełnosprawności są aktywni. Wśród nich znaleźli się członkowie kadry sportowców z niepełnosprawnościami Faustyna Kotłowska, srebrna medalistka mistrzostw świata w Dubaju w pchnięciu kulą oraz uprawiająca wioślarstwo Monika Kukla.
Polski Komitet Paraolimpijski objął wydarzenie patronatem honorowym.
Zawsze i wszędzie #KibicujemyParaolimpijczykom
#TeżTakMożesz
pr/, fot. PKPar
***
Polski Komitet Paraolimpijski (PKPar) jest organizacją, której celem jest propagowanie i upowszechnianie ruchu paraolimpijskiego. Powstał w 1998 roku, a w 1999 został wpisany do struktur Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC). W chwili obecnej Polski Komitet Paraolimpijski zrzesza 6 organizacji: Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”, Związek Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni-Razem”, Fundację Aktywnej Rehabilitacji „FAR”, Stowarzyszenie „Cross”, Związek Kultury Fizycznej OLIMP oraz Polską Federację Bocci.
Celem i misją Komitetu jest reprezentowanie polskiego sportu w Międzynarodowym Komitecie Paraolimpijskim oraz wobec narodowych komitetów paraolimpijskich, przygotowywanie i uczestnictwo polskiej reprezentacji narodowej w igrzyskach paraolimpijskich, oraz wykonywanie zadań wynikających z postanowień Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego, Walnego Zgromadzenia Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego oraz zadań zlecanych przez władze państwa.
Zadaniem Komitetu jest także promocja ruchu paraolimpijskiego i propagowanie wartości paraolimpijskiego sportu takich jak odwaga, determinacja, inspiracja i równość.
Więcej informacji: www.paralympic.org.pl
https://www.facebook.com/polskikomitetparaolimpijski/
Data publikacji: 07.09.2020 r.