Piotr Niesyczyński podczas treningu blind futbolu
Trwa nabór uczestników do Integracyjnych Zawodów E-Sportowych w Grach dla Niewidomych. W rywalizacji weźmie udział maksymalnie 45 osób. O przyjęciu do turnieju decyduje kolejność zgłoszeń, które będą przyjmowane do 17 maja do godziny 12. Kolejnego dnia rozpoczną się już zmagania za pośrednictwem internetu.
Od 18 maja do 28 czerwca Stowarzyszenie Świstak zorganizuje Integracyjne Zawody E-Sportowe w Grach dla Niewidomych. Projekt jest dofinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków. Rywalizacja odbędzie się w sieci, a gracze pozostaną w swoich domach. Wykorzystane zostaną udźwiękowione gry audio przystosowane dla osób niewidomych.
– Pomysł to efekt trwającej kwarantanny i związanej z nią nudy, która wkradła się o naszego środowiska. Postanowiliśmy powrócić do dawnych czasów szkolnych, kiedy dużo graliśmy. Podejrzewamy, że w skali kraju jeszcze nie było takiej inicjatywy. Miasto bardzo szybko i pozytywnie zareagowało na nią – informuje Piotr Niesyczyński, prezes zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Wsparcia Osób Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym Świstak.
Przewidziane są rozgrywki w trzech ligach. Każda z nich powstanie dla osobnej gry i dla maksymalnie 15 osób. W „Top Speed” trzeba się wcielić w kierowcę pojazdu, żeby jak najszybciej pokonać trasę. Gracz wybierze dla siebie jeden z trzynastu dostępnych pojazdów z manualną lub automatyczną skrzynią biegów. Z kolei w „Super Egg Hunt” (wersja 1.53) należy zebrać jak najwięcej jajek na planszy. Natomiast „Kosmiczne Lotki” są skierowane do miłośników darta. Trzeba zdobyć określoną liczbę punktów na poszczególnych planszach.
– Teraz osoby z dysfunkcją wzroku rzadziej wychodzą z domów. Chcemy, żeby nadal ćwiczyły koncentrację, tzw. małą orientację czy refleks. To jest możliwe również w grach, np. podczas szukania dźwięków czy słuchania podpowiedzi. Oczywiście, zamierzamy zapewnić rozrywkę, ale też sportową rywalizację i dawkę adrenaliny, zwłaszcza że e-sport staje się coraz popularniejszy – mówi prezes Stowarzyszenia Świstak.
Uczestnicy rywalizacji muszą posiadać sprzęt do gier. Do organizatora mogą zwrócić się z prośbą o udostępnienie plików instalacyjnych gier lub innych potrzebnych aplikacji. Nad prawidłowym przebiegiem turnieju mają czuwać sędziowie. Oni będą kontaktować się z zawodnikami drogą telefoniczną lub internetową. Każdy gracz otrzyma nagrody niespodzianki, a trzej najlepsi w poszczególnych ligach dostaną nagrody specjalne.
– Biorąc udział w zawodach można sobie umilić kwarantannę, która zapewne jeszcze trochę potrwa. To również świetna okazja do poznania kogoś czy otworzenia się na społeczeństwo. A nam zależy na aktywizowaniu niewidomych i niedowidzących, również w okresie pandemii – podkreśla Piotr Niesyczyński.
O przyjęciu do turnieju decyduje kolejność zgłoszeń, które należy przesłać do 17 maja do godziny 12. Można to zrobić pisząc na adres e-mail: esport.blind664@gmail.com zgodnie z wytycznymi opublikowanymi na stronie https://www.facebook.com/events/333767274433229/. Chętni mają podać m.in. rodzaj i stopień niepełnosprawności, a także wybrać grę. Pod ww. adresem dostępnych jest więcej informacji, w tym regulamin zawodów.
Tekst i fot. Marcin Gazda
Data publikacji: 06.05.2020 r.