Faworyci i młodzież, czyli Łuczniczka 2012

W terminie 27-28 kwietnia 2012 roku na obiektach sportowych CWKS „Zawisza" w Bydgoszczy, już po raz trzynasty odbył się Puchar Polski Niepełnosprawnych w Wyciskaniu Sztangi Leżąc „Łuczniczka 2012". Uczestniczyło w nim 11 zawodniczek i 42 zawodników z 13 ekip z całej Polski reprezentujących: Wrocław, Katowice, Łodygowice, Zieloną Górę, Grudziądz, Tarnów, Gdynię, Gdańsk, Ciechanów, Białystok, Gorzów Wielkopolski, Opavę (Czechy), a także reprezentanci gospodarza zawodów SSiRON Triumf Start Bydgoszcz.

Celem zawodów było wyłonienie indywidualnych mistrzów Pucharu Polski wśród kobiet i mężczyzn w poszczególnych kategoriach wagowych oraz propagowanie sportu w środowisku osób z niepełnosprawnością. Głównym organizatorem tych wzorowo zorganizowanych zawodów było Stowarzyszenie Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Triumf Start Bydgoszcz sprawnie i skutecznie „dowodzone” przez prezesa Andrzeja Ofczyńskiego, równocześnie pełnomocnika prezydenta Bydgoszczy ds. osób niepełnosprawnych.

Konkurencję na pomoście rozpoczęły kobiety, które wystartowały w kategorii open według formuły Haleczki. Rywalizacja o pierwsze miejsce była bardzo emocjonująca i przebiegała aż do ostatniego podejścia pomiędzy Marzeną Łazarz z Tarnowa, Kamilą Rusielewicz z Koszalina oraz Magdaleną Konior z Łodygowic, uczestniczyła w niej także zawodniczka gospodarzy Paulina Przywecka. Ostatecznie zwyciężyła niedawna zwyciężczyni turnieju w Kołobrzegu Kamila Rusielewicz, która zaliczyła wszystkie trzy podejścia uzyskując w trzecim z nich 115 kg/99,53 pkt. Drugie miejsce wywalczyła – czyniąca coraz większe postępy – zawodniczka Stowarzyszenia Eurobeskidy Łodygowice Magdalena Konior, która zaliczyła także wszystkie trzy podejścia, uzyskując ostatecznie 92 kg i ustanawiając nowy rekord Polski seniorek w kategorii wagowej do 60 kg z wynikiem 98,54 pkt. W czwartej dodatkowej próbie zgłosiła na sztangę aż 96 kg chcąc poprawić swój rekord o kolejne 4 kg, niestety próba nie była udana. Marzena Łazarz, która zaliczyła w trzecim podejściu 101 kg/97,39 pkt., uplasowała się na trzecim miejscu. Natomiast Paulina Przywecka, najmłodsza w tym gronie, zajęła czwarte miejsce z rezultatem 86 kg/96,47 pkt. Wyniki te jednoznacznie świadczą o tym, że rywalizacja wśród kobiet była bardzo zacięta, co potwierdza minimalna różnica punktowa pomiędzy zawodniczkami.

Rywalizację mężczyzn o miano najlepszego zawodnika w Pucharze Polski przebiegała w dziewięciu kategoriach wagowych. Z wyników zasługujących na wyróżnienie należy wymienić rezultat zwycięzcy najlżejszej kategorii wagowej – do 48 kg – Rafała Rocha, w barwach gospodarza turnieju, który zaliczył 136 kg, tj. o 4 kg więcej jak na tydzień temu na zawodach w Kołobrzegu.
Kategorię wagową do 52 kg wygrywa zawodnik Startu Wrocław Sławomir Szymański z rezultatem 125 kg. Jest to wynik dużo odbiegający od najlepszego wyniku tego zawodnika. Drugie miejsce z rezultatem 97 kg przypada dla reprezentanta Startu Katowice Piotra Piętosy, który wycisnął sztangę ważącą 98 kg.

Duże postępy robi zwycięzca kategorii wagowej do 60 kg Bartosz Kuriata, który wygrywa z przewagą aż 43 kg nad drugim zawodnikiem. Bartek zalicza 140 kg nie zaliczając trzeciego podejścia do 142 kg. Drugie miejsce dla juniora Michała Salomona to wyciśnięcie 97 kg, i trzecie, także dla juniora Tomasza Wolskiego to 90 kg. Wszyscy zawodnicy reprezentowali Start Wrocław i uzyskali swoje najlepsze wyniki w drugim podejściu.
W kategorii do 67,5 kg spotkało się dwóch bardzo doświadczonych zawodników, medalistów ubiegłorocznych Mistrzostw Polski – Marek Trykacz ze Startu Zielona Góra i Grzegorz Lanzer reprezentujący Start Koszalin. Zwyciężył Grzegorz Lanzer z wynikiem 170 kg, z takim samym jaki osiągnął w Kołobrzegu. Podejście trzecie zawodnika do sztangi ważącej 175 kg niestety nie zostało zaliczone przez sędziów. Natomiast Marek zaliczył wszystkie trzy podejścia i ostatecznie uzyskał 160 kg.

O zwycięstwo w kategorii 75 kg walczyli 57-letni weterani pomostów Zbigniew Micheń z Wrocławia oraz Piotr Wesołowski ze Startu Gdynia. Zbyszek zaliczył wszystkie trzy podejścia zaliczając w pierwszej próbie 128 kg, następnie 132 kg i w ostatniej próbie 136 kg. Piotrek, niestety, zaliczył tylko pierwsze podejście na ciężarze 125 kg, a dwa następne do 130 i 135 kg nie były udane. Trzecie miejsce z tym samym wynikiem 125 kg zajął 45-letni Piotr Musiał z Koszalina, będąc zawodnikiem cięższym od Piotra Wesołowskiego. Tak więc całe pudło zajęli zawodnicy starszego pokolenia.

Piotr Szymeczek, reprezentant Startu Wrocław nie dał żadnych szans swoim rywalom zwyciężając w kategorii wagowej 82,5 kg z wynikiem 185 kg. Na wyróżnienie zasługuje także wynik drugiego zawodnika w tej kategorii wagowej, juniora Dawida Hałata, reprezentującego Eurobeskidy Łodygowice, który wycisnął sztangę ważącą 140 kg. Dawid został uznany najlepszym zawodnikiem wśród juniorów. Na trzecim miejscu zawodnik z Opavy, Petr Szalacsi z wynikiem 137 kg. W czwartej próbie zawodnik z Czech walcząc o drugie miejsce zadysponował na sztangę 142 kg, ale niestety próba była nie udana i musiał zadowolić się brązowym medalem.
Ryszard Rogala wielokrotny mistrz Polski i reprezentant kraju zwyciężył w kategorii wagowej do 90 kg. Zawodnik Startu Gorzów Wielkopolski zaliczył 195 kg w drugim podejściu. Srebro dla Mateusza Woroszyła z Białegostoku za wyciśnięcie ciężaru 185 kg i na najniższym stopniu podium znalazł się Andrzej Owczarek z Wrocławia, który zaliczył 150 kg.
Kategoria 100 kg należała do reprezentanta Centrum Rehabilitacyjnego z Grudziądza Wojciecha Lewandowskiego, który wygrał z wynikiem 155 kg. O 10 kg mniej zaliczył Maciej Urbaniak ze Startu Gdynia, zaś trzecie miejsce przypadło dla reprezentanta Szansy Start Gdańsk Michała Bogdana , który zaliczył 125 kg.

Natomiast najcięższą kategorię wagową – powyżej 100 kg – wygrał Krystian Walczak ze Startu Koszalin, który jako jedyny na tych zawodach osiągnął wynik powyżej 200 kg, zaliczając w drugim podejściu 215 kg. Trzecia próba na 221 kg nie była udana. Drugie miejsce ze stratą 78 kg przypadło dla Daniela Baczmańskiego – 137 kg i na trzecim miejscu nalazł się reprezentant Triumfu Start Bydgoszcz Grzegorz Kowalski, który zaliczył 110 kg.
Zawody zostały bardzo dobrze przygotowane i sprawnie przeprowadzone, a zawodnicy zostali nagrodzeni okolicznościowymi medalami i nagrodami rzeczowymi. Podziękowania należą się wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie tak wspaniałych zawodów.