Pierwszego dnia odbył się pokazowy turniej rugby na wózkach, w którym uczestniczyły trzy drużyny reprezentujące IKS Silesia i Stowarzyszenie Aktywne Życie z Katowic. Organizatorom zależało by zademonstrować tę widowiskową dyscyplinę sportową, pokazać jak bardzo może być atrakcyjna i jak dobrze radzą sobie w niej osoby z tetraplegią.
Kolejna dyscyplina, w której odbyły się zawody to turniej szermierki na wózkach o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego, w którym uczestniczyli reprezentanci klubów IKS Silesia, Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Ratownik Górniczy” z Jaworzna oraz IKS Warszawa. Dwóch zawodników z tego ostatniego klubu uczestniczyło w zawodach, a jeden z nich – Norbert Całka okazał się ich zwycięzcą. Drugie i trzecie miejsca zajęli Mateusz Proksa i Kazimierz Fronc z „Ratownika Górniczego”, w kategorii kobiet najlepsza okazała się Patrycja Haręza, również z „Ratownika”, przed Anną Mańką z IKS Silesia.
– Szermierka na wózkach – to dyscyplina stosunkowo krótko uprawiana na Śląsku – wyjaśnia Piotr Czarnota, prezes IKS Silesia – zainicjowana przez nas i z dużym potencjałem. W jej rozwoju wspomaga nas Michał Morys, który na katowickiej AWF prowadzi zajęcia z szermierki, jest też, jako trener klasy mistrzowskiej, związany z IKS w Warszawie. Stworzyliśmy sekcję szermierczą, której działalność sami finansujemy, wspomaga nas AWF w Katowicach nieodpłatnie udostępniając halę, a wspiera grupa pasjonatów, wśród których jest właśnie Michał Morys, Marcin Koziołek i studenci tej uczelni.
Drugi i kolejny dzień Festiwalu Sportowego to królestwo bocci, w zawodach uczestniczyło 120 zawodników z całej Polski, m.in. z Lublina, Warszawy, Zamościa, Konina i Konopisk, którym zapewniono noclegi w hotelu w pobliżu miejsca zawodów. Na Śląsku niewielu jeszcze zawodników uprawia tę dyscyplinę więc – co przyznał Piotr Czarnota – pobierali nauki od zawodników z Warszawy i Zamościa.
Na podkreślenie zasługuje udział w tym turnieju tzw. rynnowców – zawodników z kategorii C z porażeniem czterokończynowym, którzy dla oddania rzutu muszą używać rynien.
Ostatnią dyscypliną Festiwalu były szachy dla osób niewidomych i słabowidzących, w której udział wzięło 11 zawodników, a współorganizatorem zawodów było Koło Polskiego Związku Niewidomych w Jaworznie.
Imprezie towarzyszył przegląd filmów o tematyce sportu osób z niesprawnością. Można było obejrzeć prezentację nowej w Polsce dyscypliny – piłki nożnej na wózkach elektrycznych, obraz promujący program aktywizacji realizowany przez Fundację Aktywnej Rehabilitacji oraz brytyjski film odsłaniający kulisy treningu gry w boccię, udostępniony przez współpracujące z IKS Silesia stowarzyszenie z Nottingham.
Radek Szary
fot.: Autor, infinitiz.pl/J. Furgał