Fundacja Avalon rozpoczyna współpracę z Fundacją Maraton Warszawski

Fundacja Avalon rozpoczyna współpracę z Fundacją Maraton Warszawski, stając się partnerem dwóch warszawskich imprez biegowych – 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego (marzec 2023) oraz 45. Natonalne-Nederlanden Maratonu Warszawskiego (wrzesień 2023) w zakresie udziału w nich sportowców z niepełnosprawnościami.

Stoisko Fundacji Avalon i wsparcie dla OzN
Podczas 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego, w niedzielę 26 marca, Fundacja Avalon zorganizuje punkt wsparcia dla OzN startujących w wydarzeniu. Uczestnicy poruszający się na wózkach będą mogli skorzystać z darmowego wsparcia technicznego, a także z konsultacji z fizjoterapeutami z Centrum Aktywnej Rehabilitacji Fundacji Avalon i trenerami sportowymi z projektu Avalon Extreme, doświadczonymi w pracy z OzN.
W strefie Fundacji Avalon będą prowadzone także działania edukacyjne skierowane do wszystkich uczestników wydarzenia, również tych bez niepełnosprawności oraz kibiców, którzy przybędą tego dnia na teren wydarzenia. W strefie będzie można poznać codzienność osób z niepełnosprawnościami, a także spróbować swoich sił w pokonaniu toru przeszkód na wózku aktywnym.

Drużyna Avalon Extreme w Biegu na Piątkę z New Balance
Podczas sportowej imprezy odbędzie się jeszcze jeden bieg – na nieco krótszym dystansie – 5 km. W New Balance Biegu na Piątkę wystartuje drużyna extrasprawnych sportowców na wózkach, uczestników treningów kondycyjno-siłowych prowadzonych przez Fundację Avalon w ramach projektu sportowego Avalon Extreme. Dodatkowo, tuż przed startem Biegu na Piątkę, ścigający się będą mogli wziąć udział w specjalnie przygotowanej na tę okazję rozgrzewce. Poprowadzi ją Przemek Staniszewski, certyfikowany instruktor cross treningu, który prowadzi wspomniane zajęcia. Do rozgrzewki zapraszamy wszystkich chętnych – zarówno tych z niepełnosprawnościami, jak i pełnosprawnych.

Wsparcie w zakresie dostępności
Fundacja Avalon podjęła się także wsparcia organizatorów Półmaratonu Warszawskiego w zwiększeniu otwartości wydarzenia na udział osób z niepełnosprawnościami. W szczególności Fundacja przygotowała opinię i rekomendacje dotyczące umiejscowienia wydarzenia oraz elementów infrastruktury pod kątem dostępności, do wykorzystania na kolejnych edycjach imprezy. W czasie wydarzenia specjaliści Fundacji będą realizowali dyżur doradczo-konsultacyjny, pozostając do dyspozycji organizatorów w zakresie wszelkich pytań i spraw dotyczących udziału w wydarzeniu OzN. Dodatkowo Fundacja przygotowała pakiet materiałów edukacyjnych dla pracowników i wolontariuszy pracujących przy półmaratonie. Wskazówki te dotyczą podstawowych zasad komunikacji i pracy z OzN. Fundacja opracowała także program szkolenia „Metoda sprawnego działania – o potrzebach i komunikacji z OzN”, które będzie mogło być zrealizowane dla wszystkich osób zaangażowanych w przedsięwzięcia organizowane przez Fundację „Maraton Warszawski” w przyszłości.

Wsparcie sportu osób z niepełnosprawnościami
W czasie 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego odbywać się będzie także akcja kwestarska prowadzona przez Fundację Avalon. Wolontariusze Fundacji (w tym osoby z niepełnosprawnościami) z charakterystycznymi pomarańczowymi skarbonkami kwestować będą na rzecz pozyskania środków na rozwój sportu i organizację treningów dla osób z niepełnosprawnościami w ramach projektu Avalon Extreme. Wolontariuszy będzie można spotkać w strefie startowej oraz wzdłuż trasy biegu.
– „Prawdziwy sport jest jeden” – to jedna z idei przyświecających Fundacji Avalon. Ciężka praca, treningi, a potem rywalizacja ramię w ramię w duchu fair play – to podstawowe zasady łączące wszystkich sportowców na świecie, bez względu na to, czy są osobami z niepełnosprawnościami, czy bez przypomina. Krzysztof Dobies, dyrektor generalny Fundacji Avalon. – Dlatego udział OzN w takich wydarzeniach jak 17. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski, obok osób pełnosprawnych, na wspólnej linii startu i w jednej grupie, to rzecz szczególnie bliska misji naszej Fundacji. Za takie właśnie podejście, pozbawione nierówności i dyskryminacji, gorąco dziękujemy Fundacji Maraton Warszawski i ze wszystkich sił będziemy się starać, by OzN mogły czuć się w czasie wydarzenia jak najbardziej komfortowo i przede wszystkim – na równi ze wszystkimi – zapewnia K. Dobies.
– Od lat przyświeca nam idea, że nasze wydarzenia to imprezy sportowo-społeczne. Na linii startu ramie ramię stają zawodowi sportowcy i tysiące amatorów aktywności fizycznej. Ich wysiłek wspierając setki wolontariuszy. Zależy nam na tym, aby organizowane przez nas biegi były prawdziwym świętem dla wszystkich uczestników – zapewnia Magdalena Skrocka, COO i dyrektor komunikacji Fundacji Maraton Warszawski.  – Dlatego tak bardzo cieszy nas nawiązanie współpracy z Fundacją Avalon. Wierzymy, że dzięki dbałości o szczegóły i ciągłemu zwiększaniu dostępności naszych wydarzeń, z roku na rok na linii startu naszych biegów będzie przybywało nie tylko zawodników na wózkach z napędem bezpośrednim, ale wszystkich OzN, dla których sport jest ważnym elementem życia – dodaje dyrektor Skrocka.

Info: Fundacja Avalon, fot. fot. Anna Gostkowska / „Skołowani”/ ATM Grupa

Data publikacji: 23.03.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również