Fundacja Miłosierdzie

Fundacja Miłosierdzie

XLIX Decathlon Osób Niepełnosprawnych

W dniach 16-19 sierpnia br. ekipa niepełnosprawnych sportowców z kaliskiego Warsztatu Terapii Zajęciowej działającego przy Fundacji Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie” w Kaliszu, wzięła udział w Decathlonie składającym się z 10 dyscyplin sportowych, który w tym roku odbył się w Gryfinie. Dla sportowców z kaliskiej placówki był to już czwarty Decathlon. Poprzednie odbywały się w Sisak w Chorwacji, w Sopronie na Węgrzech, oraz Odessie na Ukrainie.
Organizatorem imprezy była organizacja Integrative Meeting of Friends z Austrii, z którą od 5 lat kaliska Fundacja utrzymuje kontakt. Oprócz ekip z Polski udział brały ekipy z Węgier, Czech i Ukrainy. Imprezie towarzyszyła wspaniała atmosfera, a bariery językowe nie były dla nikogo przeszkodą.
Uczestnicy zawodów startowali w następujących konkurencjach: bieg na 50 metrów, skok wzwyż, rzut kulą, rzuty do kosza, golf, skok w dal, rzut piłeczką, strzały na bramkę, boccia. Wszyscy zawodnicy z ekipy kaliskiej zdobyli medale, których kolor zależał od łącznej punktacji w liczonej w poszczególnych konkurencjach.

I Rajd Rowerowy Osób Niepełnosprawnych
W bardzo nietypowej formie rehabilitacji społecznej i fizycznej wzięli udział uczestnicy z tego samego kaliskiego WTZ. Był to rajd rowerowy – forma aktywizacji osób niepełnosprawnych do tej pory wśród uczestników WTZ nie praktykowana.
Trasa Kalisz – Częstochowa – Kraków liczyła ponad 300 km i została przebyta w dniach 22-30 sierpnia br. Oprócz określonego poziomu aktywności fizycznej, której wymagała i do wzrostu której się przyczyniła, miała również wymiar edukacyjny, poznawczy i społeczny.
Tempo jazdy dostosowane było do możliwości uczestników rajdu, a każde ciekawe miejsce na trasie zostało zwiedzone. Tej szkole samodzielności, która jej uczestnikom pomogła przezwyciężyć własne słabości i dysfunkcje i poznać swoje możliwości, towarzyszyła wspaniała atmosfera. Mamy nadzieję że I Rajd Rowerowy Osób Niepełnosprawnych nie będzie ostatnim i że w przyszłym roku wspólnie pokonamy równie ciekawą i daleką trasę.

Tekst i fot.: Marek Konwiński

dec_2 rajd_3

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również