Historyczny złoty medal dla Polski na Olimpiadzie Szachowej Osób z Niepełnosprawnościami

Reprezentacja Polski zdobyła w Belgradzie złoty medal rozegranej po raz pierwszy w formule stacjonarnej Olimpiady Szachowej Osób z Niepełnosprawnościami. Biało-Czerwoni, z arcymistrzem Marcinem Tazbirem na pierwszej szachownicy, wygrali wszystkie sześć meczów – 12 pkt.

Kolejne lokaty zajęły drużyna międzynarodowa IPCA – 10 pkt oraz Filipiny – 8.

– Zwycięstwo w tak dużej imprezie to wielki sukces naszego kraju i naszego szachowego środowiska – powiedział Tazbir, który jest osobą niedowidzącą. Zaczął tracić wzrok, gdy miał 16 lat.

Był już wtedy dobrym szachistą, mistrzem międzynarodowym. W Belgradzie wystąpił na pierwszej planszy we wszystkich meczach, wygrywając dwie partie i remisując cztery.

Polacy, legitymujący się najwyższym średnim rankingiem spośród 26 drużyn, byli faworytem imprezy i nie zawiedli. Pokonali wszystkich rywali, m.in. Niemców, Filipińczyków, czy reprezentację Indii. W ostatniej rundzie zmierzyli się z silnym Izraelem, prowadzonym przez arcymistrza Yehudę Gruenfelda.

Jednym z bohaterów polskiej ekipy był Marcin Molenda, który na szachownicy numer dwa w sześciu partiach odniósł pięć zwycięstw i tylko raz, w ostatniej rundzie, zremisował.

– Ta impreza to świetna okazja, aby osoby niepełnosprawne poczuły atmosferę olimpiady i wspaniałej imprezy. Możliwość spotkania się, wspólnej zabawy i rywalizacji to dla nas wszystkich coś wyjątkowego, a przede wszystkim doskonała okazja, pokonać nasze ograniczenia – dodał Tazbir.

W zespole grali także: Piotr Dukaczewski, Paweł Piekielny i Jacek Stachańczyk w roli grającego kapitana.

Sukcesu polskim graczom pogratulował sekretarz generalny Międzynarodowej Federacji Szachowej Łukasz Turlej: – Ogromnie się cieszę, że Biało-Czerwona drużyna w Belgradzie spisała się tak doskonale. Nasi gracze udowodnili, że mogą pokonywać wszystkie bariery i znakomicie radzić sobie przy szachownicach. Szachy to niezwykła dyscyplina sportu, w której można wygrać niezależnie od wieku, czy sprawności fizycznej.

Olimpiada szachowa dla osób z niepełnosprawnościami odbyła się po raz pierwszy. Wcześniej odbyły się zawody rozgrywane w formule online.

cegl/ krys/, fot. dis-olympiad.fide.com

Data publikacji: 06.02.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również