III Integracyjny Turniej Siłowy „Sport bez barier”

III Integracyjny Turniej Siłowy „Sport bez barier"

W dniu 21.02.2014 r. w Zakładzie Karnym w Koszalinie odbył się III Integracyjny Turniej Siłowy „Sport bez barier".

Współorganizatorami turnieju byli czterokrotny zdobywca najwyższych olimpijskich laurów, „Profesor Sztangi” – Ryszard Fornalczyk ze Stowarzyszenia Sportu Niepełnosprawnych „Start” Koszalin, aktualny mistrz Polski w wyciskaniu sztangi leżąc Marcin Racinowski z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kołobrzegu, Jarek Kreja z Agencji Ochrony Lex-Crimen oraz gościnnie – sportowiec, siłacz – strongmen, wicemistrz Europy oraz wicemistrz Polski Grzegorz Szymański – „Kruszyna”.

Turniej został rozegrany w dwóch konkurencjach: wyciskanie sztangi na ławce płaskiej ciężarem równym połowie wagi ciała zawodnika oraz wyciskanie sztangi na ławce ze skosem 45 stopni z analogicznym ciężarem. W zmaganiach uczestniczyło 12 osadzonych, a dopingowali ich obecni w świetlicy koledzy. O zwycięstwie decydowała suma powtórzeń w konkurencjach.

Zdobywca pierwszego miejsca – Adam osiągnął imponujący wynik: 152 powtórzenia łącznie w dwuboju. Po zakończeniu rywalizacji turniejowej zainteresowani wzięli udział w prelekcjach: Ryszarda Fornalczyka na temat: sportu osób niepełnosprawnych oraz „Kruszyny” na temat różnic w treningu siłowym w wyciskaniu sztangi, a dyscypliną strongman polegającą na podnoszeniu, podrzucaniu lub przemieszczaniu przedmiotów.

Porywający pokaz siły mistrza Polski juniorów w wyciskaniu sztangi leżąc Tomasza Majewskiego sportowca ze Stowarzyszenia „Start” Koszalin poruszającego się przy pomocy kul zakończył zawody.

Wszyscy uczestnicy biorący udział w zmaganiach otrzymali pamiątkowe dyplomy a zdobywcy pierwszych czterech miejsc również pamiątkowe medale ufundowane przez współorganizatorów.

Mając w pamięci wspaniałe sportowe emocje, rywalizację oraz ich wpływ na przełamywanie barier jakie istnieją w kontaktach z osobami niepełnosprawnymi, a także ponadczasową ideę zdrowego stylu życia i rywalizacji w duchu zasad fair play, z niecierpliwością czekamy na kolejny turniej, który z pewnością odbędzie się w przyszłym roku.

Jarosław Kreja

Data publikacji: 25.02.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również