Podatkowa autonomia: 1% podatku ze Śląska dla Śląska!

Podatkowa autonomia: 1% podatku ze Śląska dla Śląska!

Mija luty. Każdy pracujący podatnik otrzymał zapewne swój formularz PIT.

Może więc nie tylko dokonać rozliczenia podatkowego, ale także wskazać swojemu urzędowi skarbowemu, której organizacji pożytku publicznego urząd ten ma przekazać kwotę równą 1% podatku należnego państwu. Mieszkańcy Śląska często i hojnie skorzystali z tego prawa, za co wszystkim serdecznie dziękuję i do czego dalej wszystkich gorąco zachęcam!

Zachęcam jednocześnie do przekazywania za pomocą mechanizmu 1% pieniędzy organizacjom działającym w naszym regionie. Sprawdzić może się tu także znakomicie złota zasada: myśl globalnie – działaj lokalnie. Jakże by znakomitym wsparciem działań społecznych w danym mieście byłaby kwota setek tysięcy złotych jaką jego mieszkańcy przekazują na rzecz organizacji, z całego kraju, nie zawsze tu działających. Wspieranie organizacji, których realne, pozytywne działania widzimy wokół siebie, u których namacalnie możemy przekonać się na co zostały wykorzystane przekazane przez nas publiczne pieniądze, jest jak najbardziej odpowiedzialne. Niechaj ten 1% naszej podatkowej autonomii służy naszej lokalnej społeczności.

Odpowiedzialne pomaganie wymaga jednak nieco zaangażowania. Przekazując 1% podatku często idziemy na skróty i mijamy się z celem. Reagujemy mechanicznie na coraz sprawniej chwytające za serce wideo-klipy i bilbordy, z których zagląda nam w sumienie umierające dziecko lub wesoły celebryta. To kosztowny przemysł korzystający z fachowych PR-owców, za których płacimy naszymi wpłatami. Oczywiście nadwyżka wpływów nad kosztami jest zapewne przeznaczana na realizację misji organizacji, ale czy w tym przypadku każdy cel uświęca każde środki? Czy wiemy komu i w czym pomagamy? Nie pomogą nam odpowiedzieć na te pytania internetowe przeglądarki, choć to one na ogół mają najczęstszy wpływ na nasze decyzje. Gdy wpiszemy w okienko „szukaj” hasło „1% podatku” to ujrzymy listę tych, którzy najlepiej się pozycjonują, czyli inwestują niemały trud lub pieniądze, aby wyświetlić swoją stronę internetową przed innymi. Każde prawo do autonomicznej decyzji wiąże się z odpowiedzialnością za jej podjęcie i zastosowanie. Inwestujmy zatem swoją odpowiedzialność lokalnie. Dbajmy o jakość naszej podatkowej autonomii – mamy jej aż 1%…

Wystarczy tylko zajrzeć na www.baza.pozytek.ngo.pl i w okienku wyszukiwarki wpisać Województwo Śląskie, albo nazwę naszego miasta, a znajdziemy dziesiątki różnych organizacji dbających o nasz region i jego mieszkańców.

Marek Plura
Poseł na Sejm RP

Data publikacji: 27.02.2014 r.

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również